header_aktuality_new

Aktuality

V této sekci naleznete veškeré články uveřejněné na tomto serveru.

Přibyly další případy AMP

Přibyly další případy AMP

04.05.2023 | Na Frýdlantsku byli na přelomu dubna a května nalezeni další tři divočáci uhynulí na africký mor prasat. Celkový počet potvrzených případů je tak 14.

Posun nákazy AMP do vnitrozemí!

Posun nákazy AMP do vnitrozemí!

04.05.2023 | Dne 3. května byl potvrzen africký mor prasat u divočáka uloveného v katastrálním území Hradčany. Jde o honitbu Ralsko, kterou spravují Vojenské lesy a statky ČR, s. p., divize Mimoň. Lokalita leží více než 50 km jihozápadně vzdušnou čarou od míst dosavadních nálezů AMP ve Frýdlantském výběžku.

Na Liberecku se objevil jedenáctý případ AMP

Na Liberecku se objevil jedenáctý případ AMP

27.04.2023 | Na Liberecku byl potvrzen další případ afrického moru prasat u divočáka. Jde již o jedenáctý případ. Uhynulý nakažený kus byl nalezen 20. dubna v katastrálním území obce Černousy ve Frýdlantském výběžku.

Sasko postavilo kvůli AMP přes 780 kilometrů plotů

Sasko postavilo kvůli AMP přes 780 kilometrů plotů

21.04.2023 | Sasko kvůli boji s nákazou afrického moru prasat (AMP) vybudovalo přes 780 kilometrů plotů a dalších více než 160 kilometrů připravuje a staví. Uvedlo to saské ministerstvo sociálních věcí, které má na starosti i zdravotnické a hygienické otázky. Vedle plotů sází tato německá spolková země i na odstřel divočáků, na což chce do konce příštího roku vynaložit až 1,3 milionu eur (asi 30 milionu Kč).

Laboratoř potvrdila AMP u dalších dvou divočáků na Frýdlantsku

Laboratoř potvrdila AMP u dalších dvou divočáků na Frýdlantsku

27.03.2023 | Africký mor prasat (AMP) potvrdila laboratoř u dalších dvou prasat divokých na Frýdlantsku. Uhynulé kusy našli myslivci o víkendu v katastru Horní Řasnice. Od znovuobjevení nákazy v Česku byl mor potvrzen již u devíti prasat divokých, přičemž v osmi případech šlo o prasata uhynulá, v jednom případě o uloveného divočáka. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správ ...

Šíření AMP v severní Itálii

Šíření AMP v severní Itálii

08.03.2023 | V Itálii v posledních týdnech prudce vzrostl počet případů afrického moru prasat (AMP). Týká se to především severozápadu země. Odlišný průběh má nákazová situace v okolí Říma, kde byly poslední pozitivní případy zaznamenány vloni v září.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

dot