header_aktuality_new

Aktuality

V této sekci naleznete veškeré články uveřejněné na tomto serveru.

Pásmo kolem místa nálezu divočáků nakažených AMP změnilo název a zmírnila se opatření v něm

Pásmo kolem místa nálezu divočáků nakažených AMP změnilo název a zmírnil ...

26.01.2023 | Státní veterinární správa (SVS) vydala 20. ledna t. r. nařízení, které mění mimořádná veterinární opatření v oblasti kolem Jindřichovic pod Smrkem na Frýdlantsku, kde byli v prosinci 2022 a letos v lednu nalezeni uhynulí divočáci nakažení africkým morem prasat (AMP).

V Liberci se bude 18. ledna konat seminář o AMP

V Liberci se bude 18. ledna konat seminář o AMP

13.01.2023 | Ministerstvo zemědělství pořádá ve spolupráci s Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., a Fakultou lesnickou a dřevařskou ČZU v Praze seminář „Africký mor prasat opět v ČR: omezení šíření pomocí opatření realizovaných v praxi“. Akce se uskuteční 18. ledna na Krajském úřadě Libereckého kraje v Liberci.

AMP potvrzen u dalších dvou uhynulých divočáků na Frýdlantsku

AMP potvrzen u dalších dvou uhynulých divočáků na Frýdlantsku

05.01.2023 | Laboratorní vyšetření potvrdilo africký mor prasat (AMP) u dalších dvou uhynulých prasat divokých nalezených na Frýdlantsku. V pondělí je našli v blízkosti Nového Města pod Smrkem na Liberecku, jedno v katastrálním území Ludvíkov a druhé v oblasti Lázní Libverda, řekl České tiskové kanceláři (ČTK) ředitel Krajské veterinární správy (KVS) pro Liberecký kraj Rom ...

SVS vymezila na Liberecku ochranné pásmo navazující na pásmo infekce

SVS vymezila na Liberecku ochranné pásmo navazující na pásmo infekce

21.12.2022 | Státní veterinární správa (SVS) v Libereckém kraji vymezila takzvané uzavřené pásmo I navazující jižním směrem na pásmo infekce, které se rozkládá okolo místa nálezu uhynulého selete divočáka nakaženého africkým morem prasat (AMP) na Frýdlantsku. Nově vymezená oblast zahrnuje 65 katastrálních území o celkové výměře 531 km² (vizte mapu a seznam v příloze). Pro t ...

Ústřední nákazová komise v boji s AMP doporučuje důsledné vyhledávání uhynulých kusů

Ústřední nákazová komise v boji s AMP doporučuje důsledné vyhledávání uhynulých ...

08.12.2022 | Aktuální stav nákazy afrického moru prasat (AMP) a ptačí chřipky v České republice, vyhodnocení opatření a postupů veterinářů při přenosu těchto chorob byly tématy jednání Ústřední nákazové komise (ÚNK), které proběhlo v pondělí 5. prosince.

SVS zrušila oblast v níž bylo vypláceno zástřelné za lov divočáků

SVS zrušila oblast v níž bylo vypláceno zástřelné za lov divočáků

08.12.2022 | Státní veterinární správa (SVS) k zrušila k 6. prosinci tzv. oblast s intenzivním lovem prasat divokých podél hranic České republiky s Polskem, kde bylo lovcům vypláceno zástřelné za ulovené divočáky. Krok je reakcí na zásadní změnu nákazové situace a vymezení tzv. pásma infekce okolo místa čerstvého výskytu afrického moru prasat (AMP) na Frýdlantsku. V úvodní ...

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

dot