Čína zakázala dovoz prasat ze Slovenska kvůli africkému moru

Čína zakázala dovážet ze Slovenska prasata domácí, prasata divoká a produkty z nich, aby zabránila šíření afrického moru prasat (AMP). Informovaly o tom čínské celní úřady. Opatření následuje poté, co na Slovensku byly na přelomu července a srpna zaznamenány první dva případy nákazy AMP. Minulý týden zakázalo dovoz vepřového masa ze Slovenska i Bulharsko a Bělorusko.

S AMP se potýká i Čína, která je největším producentem vepřového masa na světě. Poprvé se zde nákaza vyskytla v srpnu 2018. Od té doby následkem nákazy uhynulo nebo bylo poraženo přibližně 50 % chovných prasat.


Více o situaci v Číně si můžete přečíst zde.


Minulý týden dovoz vepřového masa ze Slovenska a z Bulharska zakázalo Bělorusko. V Bulharsku už AMP postihl šest velkochovů, ve kterých muselo být utraceno více než 120 000 vepřů.


Více o situaci v Bulharsku si můžete přečíst zde.

Podle ČTK, 7. 8. 2019, redakce

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot