header_aktuality_new

Aktuality

V této sekci naleznete veškeré články uveřejněné na tomto serveru.

Slovensko za dva týdny nezaznamenalo nový případ afrického moru

Slovensko za dva týdny nezaznamenalo nový případ afrického moru

18.09.2019 | Slovensko v posledních dvou týdnech sice nezaznamenalo nové případy afrického moru prasat, tamní úřady ale i tak rozšířily preventivní opatření s cílem zamezit šíření nákazy. ČTK o tom informovalo slovenské ministerstvo zemědělství.

AMP na Filipínách: ohniska potvrzena poblíž Manily

AMP na Filipínách: ohniska potvrzena poblíž Manily

11.09.2019 | Filipíny potvrdily, že uhynulá prasata nalezená v několika domácích chovech poblíž Manily byla skutečně pozitivní na africký mor prasat (AMP).

Aktuální situace s AMP na Slovensku

Aktuální situace s AMP na Slovensku

04.09.2019 | Podle Státní veterinární a potravinové správy Slovenské republiky bylo na Slovensku k 3. září 2019 evidováno 11 případů výskytu afrického moru prasat (AMP) u domácích prasat a 12 nálezů u černé zvěře.

V několika slovenských obcích poblíž maďarských hranic je zakázán vstup do honiteb

V několika slovenských obcích poblíž maďarských hranic je zakázán vstup do ...

28.08.2019 | Několik slovenských obcí, které se nachází jižně od Košic poblíž maďarských hranic, zakázalo vstup do mysliveckých revírů. Zákaz platí od úterý 27. 8. a obce ho zveřejnily na webových stránkách. Důvodem je obava, že by přítomnost lidí v pohraničních honitbách mohla zvýšit pohyb divočáků a přispět tím k zavlečení afrického moru prasat (AMP) z Maďarska do okresu Koši ...

V Německu cvičí psy na vyhledávání uhynulých divočáků

V Německu cvičí psy na vyhledávání uhynulých divočáků

20.08.2019 | V okrese Segeberg (Šlesvicko-Holštýnsko) cvičí lovecké psy, aby byli v případě zavlečení afrického moru prasat do země schopni vyhledávat kadávery divočáků, které by se mohly stát dalším zdrojem nákazy. Po čtyřměsíčním výcviku je k vyhledávání kadáverů připraveno pět psů a jejich vůdců, kteří by své nabyté zkušenosti měli šířit mezi další psovody.

Africký mor prasat byl potvrzen v Srbsku

Africký mor prasat byl potvrzen v Srbsku

18.08.2019 | Koncem července se dostal virus afrického moru prasat (AMP) do Srbska – informace byla oficiálně potvrzena 11. srpna. Nákaza postihla malé farmy s prasaty domácími v okolí hlavního města Bělehradu.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot