header_aktuality_new

Aktuality

V této sekci naleznete veškeré články uveřejněné na tomto serveru.

Slovensko: Od 17. ledna se výskyt afrického moru rozšiřuje o okres Košice

Slovensko: Od 17. ledna se výskyt afrického moru rozšiřuje o okres Košice

22.01.2020 | Africký mor prasat (AMP) je na území Slovenské republiky lokalizovaný v okresech Trebišov, Michalovce a od 17. 1. 2020 i v okrese Košice. Dosud bylo potvrzeno 39 případů u prasat divokých a 11 v chovech prasat domácích. Zóny v okresech Trebišov a Michalovce jsou nově klasifikovány jako území prosté AMP u prasat domácích.

Polsko: AMP je pouhých 12 km od německých hranic

Polsko: AMP je pouhých 12 km od německých hranic

22.01.2020 | Africký mor prasat (AMP) se v Polsku posunul blíž k německým hranicím. Nákazu dělí od sousední země pouhých 12 km. Německo i Polsko zintenzivňují opatření proti postupu onemocnění.

Ceny prasat jsou letos rekordně vysoké, příčinou je africký mor

Ceny prasat jsou letos rekordně vysoké, příčinou je africký mor

21.01.2020 | Ceny prodávaných jatečných prasat letos zahájily rok na rekordních 49 korunách za kilogram. Na podobné úrovni ještě nový rok nikdy neodstartovaly. Cena přesáhla i začátek roku 2013, kdy mírně překročila 44 Kč/kg. Od začátku roku se ceny kvůli poklesu v Německu mírně snížily, v minulém týdnu vykupovala větší jatka prasata za 47 až 48 Kč za kilogram. Ceny by se ...

Nákaza africkým morem se na západě Polska šíří dál

Nákaza africkým morem se na západě Polska šíří dál

17.01.2020 | Nové nálezy kadáverů prasat divokých, která uhynula na africký mor prasat, jsou hlášeny ze západního Polska poblíž německých hranic. Oficiální zprávy také ukazují, že rok 2019 byl dosud nejhorším rokem v souvislosti s výskytem AMP ve východní Evropě.

Dánsko drží africký mor za plotem

Dánsko drží africký mor za plotem

16.01.2020 | Jedním ze způsobů, jak úspěšně bojovat proti africkému moru prasat (AMP), je zajistit, aby virus nikdy nepronikl do země. Takový přístup zastává Dánsko, které zavedlo povinné čištění a dezinfekci nákladních aut na hranicích a postavilo plot.

Bavorsko kvůli hrozbě prasečího moru zvýší zástřelné

Bavorsko kvůli hrozbě prasečího moru zvýší zástřelné

13.01.2020 | Bavorsko navyšuje odměnu za odstřel prasete divokého z 20 na 100 eur. Do oblastí ohrožených zavlečením afrického moru prasat vyšle také drony, aby zíkaná data pomohla s monitorováním lokalit a při plánování naháněk. Informovala o tom agentura DPA.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot