header_aktuality_new

Aktuality

V této sekci naleznete veškeré články uveřejněné na tomto serveru.

Belgie: potvrzeny nálezy dalších divočáků uhynulých na AMP

Belgie: potvrzeny nálezy dalších divočáků uhynulých na AMP

19.09.2018 | Belgie hlásí další případy výskytu afrického moru prasat (AMP) u černé zvěře. Poté, co byly ve čtvrtek 13. září zveřejněny informace o dvou uhynulých divočácích, potvrdil v pondělí 17. září belgický ministr zemědělství nalezení dalších nakažených kusů černé zvěře.

AMP v Belgii - AKTUALIZOVÁNO!

AMP v Belgii - AKTUALIZOVÁNO!

13.09.2018 | Ve čtvrtek 13. září potvrdily belgické veterinární autority africký mor prasat jako příčinu úhynu dvou divočáků nalezených na jihu Belgie.

Myslivci na Zlínsku vyměňují pachové ohradníky

Myslivci na Zlínsku vyměňují pachové ohradníky

05.09.2018 | Členové mysliveckých spolků začali s výměnou pachových ohradníků, jež od loňského července stojí kolem území zamořeného africkým morem prasat na Zlínsku. Nové ohradníky jsou účinnější a ekologicky šetrnější. Podle Státní veterinární správy (SVS) se v oblasti lemované pachovými i elektrickými ohradníky vyskytují už jen jednotlivé kusy divokých prasat.

Aktuálně o AMP

Aktuálně o AMP

04.09.2018 | V Evropě (hlavně té východní) pozdvižení, v České republice klid. Tak by se dala stručně charakterizovat nákazová situace africkým morem prasat (AMP) v průběhu letošního srpna.

Bulharsko ohlásilo vypuknutí afrického moru prasat

Bulharsko ohlásilo vypuknutí afrického moru prasat

04.09.2018 | Bulharsko oznámilo první případ afrického moru prasat v pátek. Úřady prohlásily, že bylo chorobou infikováno sedm domácích prasat na farmě poblíž rumunské hranice.

Čína kvůli africkému moru zabila 38 000 prasat

Čína kvůli africkému moru zabila 38 000 prasat

03.09.2018 | Čína do 1. září utratila kvůli výskytu afrického moru prasat více než 38 000 zvířat. Uvedlo to dnes ministerstvo zemědělství. Čína, kde vepřové maso patří mezi základní potraviny, v jednom měsíci objevila pět případů prasečího moru v pěti různých provinciích. To přimělo úřady k utracení zvířat na farmách s cílem zabránit šíření nemoci.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot