header_aktuality_new

Aktuality

V této sekci naleznete veškeré články uveřejněné na tomto serveru.

Ministr Toman řešil s polským ministrem zhoršující se situaci afrického moru prasat

Ministr Toman řešil s polským ministrem zhoršující se situaci afrického moru p ...

25.02.2020 | Ministr zemědělství Miroslav Toman a jeho polský protějšek Jan Krzysztof Ardanowski při společném jednání probrali situaci kolem afrického moru prasat (AMP), který se v Polsku neustále přibližuje k českým hranicím. Nejbližší pozitivní nález divočáka byl 65 km od polsko-českých hranic. Polsko zavedlo mnohá opatření k zabránění šíření nákazy – intenzivní lov po ...

Německo pokračuje ve stavbě plotu proti migraci divočáků z Polska

Německo pokračuje ve stavbě plotu proti migraci divočáků z Polska

13.02.2020 | Stavba dalších 80 kilometrů plotů, které mají zabránit migraci divočáků a předcházet vniknutí afrického moru prasat do Německa, začala na hranicích s Polskem.

Řecko: První případ afrického moru byl odhalen v chovu prasat domácích

Řecko: První případ afrického moru byl odhalen v chovu prasat domácích

07.02.2020 | Řecko odhalilo první případ afrického moru prasat. Nákaza se objevila v chovu prasat domácích na severu země. Oznámilo to řecké ministerstvo zemědělství.

Itálie kvůli obavám z afrického moru zlikvidovala 9,5 tuny čínského vepřového masa

Itálie kvůli obavám z afrického moru zlikvidovala 9,5 tuny čínského vepřov ...

29.01.2020 | 9,5 tuny vepřového masa pocházejícího z Číny zabavila a zlikvidovala policie v severoitalském městě Batua. Itálie zakázala dovoz masa z Číny kvůli obavám z proniknutí nákazy africkým morem prasat (AMP).

Slovensko: Od 17. ledna se výskyt afrického moru rozšiřuje o okres Košice

Slovensko: Od 17. ledna se výskyt afrického moru rozšiřuje o okres Košice

22.01.2020 | Africký mor prasat (AMP) je na území Slovenské republiky lokalizovaný v okresech Trebišov, Michalovce a od 17. 1. 2020 i v okrese Košice. Dosud bylo potvrzeno 39 případů u prasat divokých a 11 v chovech prasat domácích. Zóny v okresech Trebišov a Michalovce jsou nově klasifikovány jako území prosté AMP u prasat domácích.

Polsko: AMP je pouhých 12 km od německých hranic

Polsko: AMP je pouhých 12 km od německých hranic

22.01.2020 | Africký mor prasat (AMP) se v Polsku posunul blíž k německým hranicím. Nákazu dělí od sousední země pouhých 12 km. Německo i Polsko zintenzivňují opatření proti postupu onemocnění.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot