header_aktuality_new

Aktuality

V této sekci naleznete veškeré články uveřejněné na tomto serveru.

Kvůli rychlému šíření AMP v Rumunsku zavádí SVS ochranná opatření

Kvůli rychlému šíření AMP v Rumunsku zavádí SVS ochranná opatření

04.07.2018 | Státní veterinární správa (SVS) získala informace z Rumunska o šíření nákazy afrického moru prasat (AMP) v domácích chovech především v regionu Tulcea na východě Rumunska. V Rumunsku se od 10. 6. 2018 rozšířil africký mor prasat o 195 ohnisek. 1. 7. 2018 byla potvrzena nákaza v chovu s téměř 44 tisíci prasaty domácími. Vzhledem k dynamické nákazové situaci na ...

Aktuální situace s AMP k 25. 6. 2018

Aktuální situace s AMP k 25. 6. 2018

29.06.2018 | Během června nedošlo v České republice – stejně jako v květnu – ke změně nákazové situace africkým morem prasat (AMP). Počet divočáků (uhynulých či ulovených), u nichž byla nákaza prokázána, se od dubna nezměnil.

Rok bojujeme s africkým morem prasat

Rok bojujeme s africkým morem prasat

28.06.2018 | Dne 26. června 2018, na den přesně rok od potvrzení historicky prvního výskytu afrického moru prasat (AMP) v populaci prasat divokých v České republice, uspořádala Státní veterinární správa (SVS) tiskovou konferenci, na níž ze svého pohledu zrekapitulovala uplynulých dvanáct měsíců boje s nakažlivou chorobou. O den později vydala u výše uvedené příležitosti ...

Rumunsko: potvrzen první divočák uhynulý na AMP

Rumunsko: potvrzen první divočák uhynulý na AMP

10.06.2018 | Rumunsko hlásí první případ prasete divokého s pozitivním nálezem afrického moru prasat (AMP). Divočák byl nalezen v oblasti Satu Mare na severozápadě státu, kde byla choroba před časem potvrzena u domácích prasat.

Stavba plotu na německo-dánských hranicích kvůli AMP schválena

Stavba plotu na německo-dánských hranicích kvůli AMP schválena

06.06.2018 | Dánský parlament schválil 28. května 2018 návrh liberálně-konzervativní vlády vybudovat podél hranice s Německem plot s cílem zabránit přenosu afrického moru prasat (AMP) přeshraniční migrací černé zvěře. Plot vysoký 150 cm bude mít délku přibližně 70 km.

Aktuální situace s AMP k 28. 5. 2018

Aktuální situace s AMP k 28. 5. 2018

29.05.2018 | V průběhu května u nás nedošlo k žádným změnám v nákazové situaci africkým morem prasat (AMP). Zatímco v Polsku je situace velmi dynamická, nálezů uhynulých divočáků, u nichž byl prokázán AMP, každý týden přibývá a nákaza se šíří též v Maďarsku, v České republice byl v tomto ohledu během května klid.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot