header_aktuality_new

Aktuality

V této sekci naleznete veškeré články uveřejněné na tomto serveru.

Uhynulý divočák byl nalezen 10 km od německo-polské hranice

Uhynulý divočák byl nalezen 10 km od německo-polské hranice

27.03.2020 | Divočák, který uhynul v důsledku nákazy africkým morem prasat (AMP), byl nalezen pouhých 10 kilometrů od německo-polské hranice. Pokud se pozitivní nálezy objeví ještě blíže k Německu, budou zavedena i německá opatření proti nákaze.

I v současné době je nutné dodržovat pravidla proti zavlečení afrického moru prasat

I v současné době je nutné dodržovat pravidla proti zavlečení afrického moru pr ...

27.03.2020 | Téměř všechna pozornost společnosti se v současné době soustředí na snahy o zpomalení šíření infekce COVID-19 a ochranu zdraví lidí. Stále však hrozí i nebezpečí šíření nákaz do chovů hospodářských zvířat i volně žijící zvěře. Zejména z důvodu šíření afrického moru prasat (AMP) v západním Polsku apeluje Státní veterinární správa (SVS) na nutnost dodržování pravidel prevence v chovech prasat.

Polsko kvůli africkému moru posiluje práva myslivců

Polsko kvůli africkému moru posiluje práva myslivců

26.03.2020 | Polsko se potýká s nákazou africkým morem prasat (AMP). V boji proti chorobě se spoléhá na pomoc zahraničních lovců a nově také posiluje pravomoci polských myslivců. Na boj s morem se připravuje rovněž Německo – místní úřady mohou v případě vypuknutí nákazy omezit pohyb osob a nařídit zintenzivnění, nebo naopak zákaz lovu v určitých oblastech.

První výskyt afrického moru u prasat domácích na západě Polska

První výskyt afrického moru u prasat domácích na západě Polska

23.03.2020 | V západní části Polska se dosud nákaza africkým morem prasat (AMP) soustředila pouze v populacích prasat divokých. Nyní byl potvrzen první případ, kdy AMP zasáhl chov prasat domácích. Na postižené farmě se nakazilo více než 23 700 zvířat. Chov se nachází poblíž města Zielona Góra v Lubušském vojvodství.

AMP na Slovensku: nález většího počtu uhynulých divočáků v okolí Košic

AMP na Slovensku: nález většího počtu uhynulých divočáků v okolí Košic

21.03.2020 | V uplynulých dnech bylo v oblasti Košic nalezeno více kadáverů divočáků uhynulých na africký mor prasat (AMP). Hovoří se o nepříznivém vývoji nákazové situace. Okresní úřad Košice-okolí vydal z tohoto důvodu od 20. března zákaz využívání lesů veřejností.

Ochranný plot proti vniknutí afrického moru do Saska byl dokončen

Ochranný plot proti vniknutí afrického moru do Saska byl dokončen

17.03.2020 | Téměř před dvěma měsíci byla na sasko-polské hranici zahájena stavba platu, který má německou spolkovou zemi ochránit před migrací divočáků nakažených africkým morem prasat (AMP) z Polska. Plot byl dokončen v pátek.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot