header_aktuality_new

Aktuality

V této sekci naleznete veškeré články uveřejněné na tomto serveru.

V prvním čtvrtletí přibylo případů AMP u divočáků ve východní Evropě

V prvním čtvrtletí přibylo případů AMP u divočáků ve východní Evropě

20.05.2020 | Počet divočáků infikovaných africkým morem prasat (AMP) v prvním čtvrtletí roku 2020 rostl ve východní Evropě rychleji. V celé Evropské unii bylo v prvních třech měsících roku nalezeno více než 4000 infikovaných zvířat. Vyplývá to z údajů poskytnutých systémem oznamování chorob zvířat (ADNS), sledovaným Evropskou komisí, a ze sdělení nizozemské veterinární služby Royal GD.

Vědecká studie potvrdila lov a vyhledávání kadáverů jako nejúčinnější zbraně v boji s AMP

Vědecká studie potvrdila lov a vyhledávání kadáverů jako nejúčinnější zbraně v bo ...

05.05.2020 | Tým vědců ze Španělska a Skotska vyvinul matematický model, který potvrdil, že nejdůležitější opatření proti africkému moru prasat (AMP) jsou intenzivní lov divočáků a rychlý sběr těl uhynulých kusů. Model dále potvrdil, že přikrmování divočáků průběh epidemie zhoršuje. Výsledky studie byly zveřejněny ve vědeckém časopise Scientific Reports.

Belgie doufá v brzké prohlášení, že je opět zemí bez afrického moru prasat

Belgie doufá v brzké prohlášení, že je opět zemí bez afrického moru prasat

30.04.2020 | Belgická federální agentura pro bezpečnost potravin (FASFC) uvedla, že se připravuje na opětovné podání žádosti o uznání statusu země prosté afrického moru prasat (AMP). Organizace žádost odešle v druhé polovině roku. Poslední pozitivní případ se v Belgii objevil v březnu 2020, jednalo se však o nález kostí divočáka uhynulého o několik měsíců dříve.

V Polsku izolovali kvůli africkému moru 450 chovů prasat

V Polsku izolovali kvůli africkému moru 450 chovů prasat

24.04.2020 | 450 chovů prasat v polské provincii Velkopolské vojvodství bylo izolováno kvůli výskytu afrického moru prasat (AMP) na západě země. Opatření proti africkému moru zesiluje i německé Sasko. Do prevence jsou zapojeni myslivci, kteří za spolupráci při odběru vzorků a likvidaci kadáverů dostávají odměnu ve výši 30 eur za divočáka.

Proč se virus afrického moru volně šíří západním Polskem?

Proč se virus afrického moru volně šíří západním Polskem?

16.04.2020 | Africkému moru prasat (AMP) podléhá v západním Polsku stále více prasat divokých i domácích. Vzniká tak otázka, proč se virus oblastí tak snadno šíří? Existuje k tomu několik důvodů.

Další chov prasat na západě Polska byl zasažen africkým morem

Další chov prasat na západě Polska byl zasažen africkým morem

08.04.2020 | Již druhá farma na západě Polska byla infikována africkým morem prasat (AMP). Zasažen byl chov 10 000 prasat domácích poblíž vesnice Więckowice. Vesnice se nachází 20 km západně od Poznaně a více než 130 km od hranice s Německem.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot