V Číně v důsledku AMP uhynulo nebo bylo poraženo 50 pct prasat domácích, ceny vepřového dále porostou

Až polovina chovných prasat v Číně buď uhynula na africký mor prasat (AMP), nebo byla poražena, aby se zabránilo šíření nákazy. Ceny vepřového masa stoupají a podle odhadu čínského ministerstva zemědělství ještě vzrostou až o 70 %.

Od prvního případu AMP v Číně v srpnu 2018 se virus rozšířil do každé provincie země i za její hranice. Vláda zatím oznámila 137 ohnisek, ale podle farmářů se mnoho dalších případů nehlásí.
„Přibližně 50 % prasat uhynulo," řekl Edgar Wayne Johnson, veterinář a zakladatel Enable Agricultural Technology Consulting, farmářské firmy se sídlem v Pekingu s klienty po celé zemi. V Shandongu, provincii s čtvrtým největším chovem prasat v Číně, je nyní více než polovina velkých chovů prázdná, prohlásil Johnson.
Také výrobci vakcín, doplňkových látek a genetici odhadují ztráty ve výši 40–50 % na základě klesajícího prodeje a znalosti rozsahu smrtelné choroby. Ztráty nejsou způsobeny jen uhynulými nebo utracenými prasaty, ale svůj podíl nesou také zemědělci, kteří prasata odesílají na trh předčasně, když se v jejich okolí nákaza objeví.
Ceny vepřového masa začínají stoupat a čínské ministerstvo zemědělství se domnívá, že v příštích měsících by mohly dále prudce narůst až o 70 %.
Podle pigprogress.net, 5. 8. 2019, redakce
Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot