Bulharsko: Další velkochov s více než 8 000 prasaty byl zasažen AMP

Všech 8 253 prasat domácích z chovu na severovýchodě Bulharska bude poraženo kvůli nákaze africkým morem prasat (AMP). Jde už o šestou velkou farmu v zemi, kterou onemocnění postihlo. Experti varují, že Bulharsko možná bude muset nechat utratit až 600 000 vepřů a že by mohlo přijít o veškerý chov prasat.

AMP byl nově zjištěn ve vepříně v obci Vetren poblíž města Silistra na Dunaji, který tvoří hranici s Rumunskem. Během uplynulých dvou týdnů už muselo být zlikvidováno přibližně 120 000 prasat z pěti dalších velkochovů.
S prasečím morem mělo loni velké problémy Rumunsko, které muselo v chovech vybít minimálně 400 000 prasat. Kvůli tomu také Bulharsko loni zavedlo preventivní opatření. Tehdejší ministr zemědělství mimo jiné informoval o rozhodnutí postavit čtyřřadý plot s ostnatým drátem v celkové délce 133 kilometrů, což je pětina celé bulharsko-rumunské hranice.
Podle ČTK, 2. srpna 2019, redakce

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot