Lucembursko staví plot na hranicích s Belgií

Lucembursko je další zemí, která se pustila do výstavby plotu na své hranici, aby zabránila šíření afrického moru prasat na své území.

ODKAZ: Uhynulý divočáci pozitivní na AMP byli totiž nalezeni na území Belgie ani ne pět kilometrů od hranic s Lucemburskem.


Osmikilometrová stavba je navržena tak, aby zabránila vniknutí viru AMP do země. Je to jedno z opatření, která již oznámilo lucemburské ministerstvo zemědělství. Na jihu velkovévodství bylo zřízeno pásmo se zvýšeným dozorem o rozloze přibližně 22 000 hektarů.
Virus nebyl doposud v Lucembursku zjištěn, ale jednotlivé případy v blízkosti hranic vyvolávají obavy úřadů. Lucemburští myslivci naléhají na vládu, aby umožnila použití technologií pro noční lov.
Ploty proti AMP vystavěly také Dánsko, Francie a Bulharsko.
Podle jagderleben.de, 21. 3. 2019

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot