AMP blízko hranic s Lucemburskem

Území v Belgii zasažené africkým morem prasat se zvětšuje. Nové nálezy byly zaznamenány jihovýchodně od oblasti, kde byla dosud nacházena nakažená uhynulá prasata divoká. Ani ne pět kilometrů od hranic s Lucemburskem.

Podle Institutu Friedricha Löfflera (FLI) bylo od začátku roku do 26. února na jihu Belgie nalezeno 197 divočáků. Před několika dny byl objeven kadáver pozitivně testovaný na AMP u obce Differt v oblasti Messancy v jižní Belgii, méně něž 5 km od hranic s Lucemburskem a 9 km od hranic s Francií.
Za necelé dva měsíce letošního roku byl AMP podle FLI v celé EU zjištěn u 1211 divočáků a 63 prasat domácích. Za rok 2018 bylo v EU nalezeno 5339 kusů černé zvěře a 1439 prasat domácích pozitivních na AMP.
Podle www.jagderleben.de, 26. 2. 2019
Mapa podle www.pigprogress.net

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot