Zmenšení zamořené oblasti a co z toho vyplývá

Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj vydala 1. února 2018 nová mimořádná veterinární opatření reagující na zmenšení zamořené oblasti, kterou byl dosud celý okres Zlín. Zamořená oblast nově zahrnuje přibližně 40 % okresu. V důsledku jejího zmenšení dochází k jistým změnám ve vztahu k vyplácení zástřelného a nálezného.

Honitby v katastrech, které již nebudou součástí zamořené oblasti, budou moci nárokovat zástřelné odpovídající oblasti s intenzivním lovem. Budou však moci po vyšetření na přítomnost svalovce, které je dlouhodobě povinné v celé České republice, zvěřinu z ulovených divočáků konzumovat či uvádět na trh, což dosud nemohly. Zároveň nebudou moci nárokovat kompenzace za ušlý zisk v důsledku likvidace těl ulovených prasat v asanačním podniku.

Ostatní povinnosti pro zamořenou oblast zůstávají stejné jako dosud. V platnosti zůstává také tzv. vysoce riziková oblast vytyčená ohradníky. V katastrech do ní náležících platí zvýšené zástřelné, jak již bylo zveřejněno. Prasata divoká ulovená v této oblasti není i nadále možné využít pro lidskou spotřebu, platí zde i nadále také zákaz vstupu do extravilánu obcí (až na v nařízení vyjmenované výjimky).

Pokud jde o komerční chovy domácích prasat, které se nacházejí v katastrech okresu Zlín, které již do zamořené oblastí nespadají, čeká SVS aktuálně ještě na oficiální zveřejnění rozhodnutí Evropské komise v této věci. Jakmile bude rozhodnutí zveřejněno, omezení pro ně přestane platit a budou vydána nová mimořádná veterinární opatření, kdy tyto chovy už nebudou mít nejpřísnější omezení v obchodování s masem.

 

Mapa 1: Honitby zasahující do okresu Zlín

mapa1_honitby_okres_Zlin1

Zdroj: Státní veterinární správa ČR

Mapa 2: Honitby zasahující do zamořené oblasti AMP

mapa2_AMP_nova-zona_I_a_II

Zdroj: Státní veterinární správa ČR

Nařízení AMP 18 - zamořená oblast - dokument naleznete zde.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

Autor: Podle www.svscr.cz (1. 2. 2018), redakce
dot