Výzkum: Divočáci mohou získat imunitu proti AMP vakcínou v potravě

Prasata divoká můžou být imunizována proti africkému moru prasat (AMP) novou vakcínou dodanou zvěři v potravě. Vyplývá to ze španělského výzkumu, jehož výsledky publikoval vědecký časopis Frontiers in Veterinary Science. Musí však proběhnout další studie, než bude možné vakcínu prakticky využívat.

Je to první zpráva slibné inokulace proti viru. Studie také přináší důkazy o tom, že imunita může být přenesena kontaktem s imunizovanými jedinci. Je však třeba provést další studie, aby bylo možné přesně zjistit, jak k tomu dochází. Zatím také není ověřena bezpečnost opakovaného podávání.
Dr. Jose Angel Barasona, výzkumný pracovník ve španělském centru Visavet Health Surveillance Center, v tiskové zprávě prohlásil: „AMP má obrovský vliv na prasečí průmysl. Naše studie demonstruje účinnost první orální vakcíny proti této chorobě na praseti divokém. Celkově jsme prokázali, že orální imunizace divočáků zajistila 92% ochranu před vysoce patogenním kmenem AMP, který v současné době cirkuluje v Asii a Evropě."

Sérum z uloveného divočáka pomohlo získat živou vakcínu
Dr. Barasona řekl: „Význam očkování prasat divokých byl prokázán v průběhu roku 2000, kdy klasický mor prasat zasáhl různé evropské země a perorální vakcína byla použita ke snížení výskytu infekce u divokých populací v Německu."
Komplexní povaha viru AMP, mezery ve znalostech týkajících se infekce a imunity, stejně jako technické obtíže, brání vývoji vakcíny. V roce 2017 však došlo k průlomu díky divočákovi v Lotyšsku.
„Sérum z prasete divokého uloveného v Rietumpieriga v Lotyšsku bylo potvrzeno jako pozitivní na virus AMP v referenční laboratoři EU v Madridu ve Španělsku. Jednalo se o slabě virulentní kmen onemocnění, který nám umožnil produkovat živou vakcínu. Když jsme v laboratořích s tímto živým kmenem inokulovali divočáky, nevykazovali žádné příznaky onemocnění, ale produkovali protilátky proti viru, což jim nakonec poskytlo ochranu před nebezpečnější formou."

Imunitu lze předat prostřednictvím kontaktu
Při testování účinnosti proti jednomu z nejnebezpečnějších kmenů AMP byla prokázána další schopnost imunizace jiných divokých prasat prostřednictvím kontaktu s perorálně očkovanými zvířaty.
„'Předávání' vakcíny by mohlo přispět k posílení pokrytí očkováním, což by snížilo potřebu nákladné výroby a rozsáhlé podávání vakcíny v terénu," vysvětluje Dr. Barasona.
Vakcína, která by byla podána zvěři v návnadě, představuje značný pokrok v kontrole AMP ve volné přírodě a následně i mezi domácími zvířaty a zvěří. Dr. Barasona však upozornil, že je zapotřebí dalšího výzkumu, než bude možné jej široce používat.

Zmírnění nekontrolovaného šíření AMP
„Pokud se podaří stanovit bezpečnost vakcíny, může to pomoci zmírnit nekontrolované šíření afrického moru prasat v Evropě a Asii. Budoucí studie by měly zkoumat bezpečnost vakcíny po opakovaném podání, proces ‚předávání' imunity a jeho genetickou stabilitu během přechodu z jednoho zvířete na druhé," uzavřel vědec.
Podle pigprogress.net, 10. 5. 2019
Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

dot