SVS změnila pravidla pro manipulaci s ulovenými divočáky v Libereckém kraji

Státní veterinární správa (SVS) změnila pravidla platná pro manipulaci s ulovenými divočáky v Libereckém kraji v souvislosti s africkým morem prasat (AMP). Nová nařízení platí od pátku 16. června v oblasti takzvaných uzavřených pásem II ve Frýdlantském výběžku a kolem Ralska na Českolipsku, která SVS vymezila po potvrzení nákazy v dané lokalitě. Pásma zahrnují dohromady katastry 42 obcí na území o rozloze přibližně 460 kilometrů čtverečních. ČTK o tom 15. června informoval mluvčí SVS Petr Majer.

Nové nařízení mění mimo jiné systém povolování přesunu ulovených divočáků. Dosud musel uživatel honitby nejprve požádat o vystavení veterinárního osvědčení a zaplatit 100 Kč správní poplatek, nově oznámí místo uložení a případný přesun pro osobní spotřebu jen elektronicky přes web SVS. „O osvědčení bude žádat pouze v případě odeslání uloveného divočáka do zvěřinového závodu,“ doplnil mluvčí SVS. Nadále ale podle něj nesmí lovec ulovený kus přemísťovat, stahovat či dělit, až do okamžiku, kdy obdrží negativní výsledek laboratorního vyšetření na africký mor prasat. „Cílem je usnadnit administrativu a snížit finanční náklady spojené s manipulací s ulovenými divočáky,“ dodal Majer.

SVS ale zpřísnila požadavky na místo, kde musí být ulovené prase divoké uloženo až do doby, než jsou k dispozici výsledky laboratorního vyšetření. „Místo bude muset být na území honitby, kde bylo uloveno, nebo honitby sousední. Místo bude muset být evidováno, registrováno či schváleno u krajské veterinární správy v závislosti na tom, zda bude zvěřina následně určena pro soukromou spotřebu nebo pro uvedení na trh,“ uvedl Majer. Každé místo, kde budou těla ulovených prasat uložena, musí splňovat požadavky na biologickou bezpečnost. „Opatření reaguje na zvýšený počet pozitivních případů a zvýšené riziko dalšího šíření nákazy. Cílem je minimalizovat riziko šíření nákazy do jiných oblastí a chovů domácích prasat,“ doplnil.

Uživatel honitby a oprávněný účastník lovu už ale nebude muset zřídit, vybavit a udržovat svozné místo sloužící k předání uhynulých volně žijících prasat asanačnímu podniku. „Nově musí takové místo pouze určit tak, aby bylo snadno přístupné pro svozové vozidlo asanačního podniku. Souřadnice místa oznámí krajské veterinární správě,“ dodal mluvčí. Nově už nebude nutné takové místo vybavovat nepropustnou uzamykatelnou nádobou k uložení zvířat, ani další nádobou s náhradními plastovými pytli, osobními ochrannými prostředky a dezinfekčními prostředky.

V Libereckém kraji byl první případ nákazy AMP prokázán loni v prosinci na Frýdlantsku, od té doby tam laboratoř nákazu potvrdila u dalších 37 uhynulých či ulovených divočáků. Na začátku května byla nákaza prokázána také u kusu uloveného v oblasti Ralska. Kolem pásma II vytyčila veterinární správa nárazníkové pásmo I, které zahrnuje 168 katastrálních území o rozloze přes 1200 kilometrů čtverečních a sahá od česko-polské hranice až za Máchovo jezero. V celé oblasti mohou divočáky lovit jen předem proškolení lovci a každý ulovený kus musí být vyšetřen na AMP.

Podle ČTK, 15. 6. 2023, red.

Foto: Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot