SVS obnovila vyplácení zástřelného v souvislosti s AMP a monitoringem Aujeszkyho choroby

Státní veterinární správa (SVS) dne 30. ledna 2018 obnovila vyplácení zástřelného a nálezného v souvislosti s aktivním a pasivním monitoringem afrického moru prasat (AMP) a monitoringem Aujeszkyho choroby.

SVS intenzivně hledala finanční prostředky k vyplácení zástřelného a nálezného od 12. ledna 2018, kdy došlo k zastavení vyplácení z důvodu chybějících finančních prostředků. Výše zaslaných žádostí totiž výrazně překročila původně odhadovaný počet a tím i částku připravenou k jejich proplacení. SVS se ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství podařilo vyčlenit finanční prostředky ve výši 50 mil. Kč, které je možné použít k pokračování proplácení obdržených žádostí. Snahou SVS je všem myslivcům vyplatit zástřelné a nálezné v co nejkratší době.

V souvislosti s výskytem AMP již od července 2017 platí požadavek intenzivního lovu přemnožených prasat divokých bez rozdílu pohlaví a věkové kategorie v rámci celé České republiky. S tím souvisí také vyplácení zástřelného jak v zamořené oblasti na Zlínsku, tak v tzv. zóně intenzivního lovu. Vedle výplaty zástřelného se vyplácí také nálezné za uhynulé kusy, jejichž rychlé odklízení a vyšetřování je v souvislosti s AMP klíčové, a to jak v uvedených oblastech, tak ve zbytku České republiky. Monitoring výskytu Aujeszkyho choroby u ulovených prasat divokých skončil na území České republiky k 31. prosinci 2017. Nárok na zástřelné ve výši 1000 Kč v souvislosti s monitoringem na Aujezskyho choroby lze uplatňovat pouze za prasata divoká ulovená do 31. prosince 2017, ze kterých byl odevzdán vzorek do 7. ledna 2018.


Aktualizace: Tiskový mluvčí Státní veterinární správy Mgr. Petr Vorlíček informoval redakci, že jde pouze o doplacení zástřelného lovcům, kteří divočáky ulovili do 31. 12. 2017, vzorek odevzdali do 7. 1. 2018, ale zástřelné jim dosud nebylo vyplaceno. Nadpis oficiální tiskové zprávy přislíbil uzpůsobit tak, aby to z něj bylo jasné.
Redakce

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Podle tiskové zprávy SVS (31. 1. 2018)
dot