Policie se do boje s africkým morem prasat zapojí od pondělí 16. října

Skupina dvaceti policejních odstřelovačů se od pondělí 16. října zapojí do odstřelu divokých prasat v oblasti zasažené prasečím morem. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán, který zároveň požádal veřejnost o striktní dodržování zákazu vstupu do míst lovu. Nasazení policistů schválila minulý měsíc vláda.

Skupina policistů začne s lovem v pondělí večer, spolupracovat při něm bude s místními myslivci. "Policejní odstřelovače vybíráme i s ohledem na jejich případnou zkušenost s myslivostí," sdělil Bocán.

Popsal, že policisté museli při přípravách na plnění neobvyklého úkolu nejprve určit vhodné zbraně a střelivo. "V rámci testovacích zkoušek, které se uskutečnily na konci minulého týdne, byla vybrána vhodná zbraň ve výbavě Policie ČR a speciální střelivo ráže 308 Win., které pro tento účel zdarma poskytla společnost Sellier & Bellot. Celkem 2200 kusů střeliva jsme převzali toto pondělí," uvedl mluvčí.

Dnes měl velitel policejní akce úvodní poradu se zástupci ministerstva zemědělství a veterinární správy, v dalších dnech bude následovat příprava zbraní a průzkum terénu. Při lovu budou moci policisté používat například tlumiče zvuku, které lovec běžně užít nesmí. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva zemědělství může policista prase zastřelit, nesmí s ním však manipulovat. Bude si tak muset přivolat odborníka z řad myslivců nebo veterinářů.

Ministerstvo původně uvažovalo o nasazení armády, nakonec to ale z legislativních důvodů nebylo možné. Armádní veterináři v oblasti pomáhají s testováním uhynulých a zastřelených prasat.

Virus afrického moru prasat není nebezpečný pro člověka, vedle divočáků ale zabíjí i prasata domácí. Do 10. října chorobě podlehlo 112 prasat. V polovině července stát nařídil intenzivní lov divočáků na celém území ČR, v ohnisku nákazy byl jejich odlov povolen v září.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

Autor: Podle ČTK (10.10.2017)
dot