Německo: nálezy AMP mimo jádrové oblasti

Dva nakažené kusy černé zvěře byly nalezeny západně od okraje jádrové zóny v okrese Märkisch Oderland (Braniborsko) a jeden jižně od zóny v okrese Zhořelec (Sasko). Místa nálezů byla vzdálená přibližně do tří kilometrů od okrajů jádrových zón.

V případě Saska šlo o kňoura, jenž byl nalezen dva kilometry na západ od letiště Rothenburg mimo jádrovou zónu, ale ještě v tzv. nárazníkové zóně (mapa). V souvislosti s uvedenými nálezy byly Braniborsko i Sasko nuceny upravit dosavadní rizikové zóny a ochranná pásma a aktualizovat ochranná opatření.
Nálezem kňoura u Rothenburgu se bohužel opět zkrátila vzdálenost oblasti výskytu AMP v Německu od hranic s Českou republikou (Frýdlantský výběžek), a to na přibližně 40 km vzdušnou čarou.
Podle www.jagderleben.de, 20., 22. a 26. 1. 2021, red.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

dot