Německo: již 363 potvrzených případů AMP u černé zvěře

K 23. prosinci 2020 bylo na východě Německa evidováno 363 potvrzených případů afrického moru prasat (AMP) u černé zvěře. Malým uklidněním pro naše myslivce by mohla být informace, že situace v ohnisku u saského Zhořelce (Görlitz), vzdáleném asi 60 km od českých hranic, je prozatím relativně stabilní. V této oblasti bylo k výše uvedenému datu zaznamenáno 16 případů.

Jde však vskutku o pouze nepatrné uklidnění, situaci není radno v žádném případě podceňovat a v souvislosti s černou zvěří je potřeba nadále věnovat pozornost jejímu intenzivnímu lovu.Pozitivních nálezů naopak stále přibývá severněji, v braniborských okresech Märkisch‑Oderland, Spree‑Neiße a Oder‑Spree, kde je také největší ohnisko nákazy. Od druhé poloviny listopadu začalo „čištění“ tzv. bílé zóny o výměře přibližně 250 km2, vymezené kolem jádrové zóny, od černé zvěře. Bílá zóna byla téměř kompletně oplocena a probíhá v ní intenzivní lov divočáků odstřelem a odchytem do pastí, kterých braniborská vláda zakoupila celkem 120. Myslivci jsou k lovu motivováni vyplácením zástřelného (30 eur za kus do 30 kg, 50 eur za větší kusy). Na zasaženém území jsou též intenzivně vyhledávány padliny divočáků, s čímž vypomáhá armáda.

Podle www.topagrar.com, 6. 12., 7. 12., 21. 12. a 27. 12. 2020, redakce

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

dot