Německo: dalších případy AMP u divočáků

V Braniborsku byly nalezeny čtyři další uhynulí divočáci, u kterých první vyšetření ve státní laboratoři potvrdilo pozitivní nález na africký mor prasat. Další kus jevící známky onemocnění byl nalezen ještě živý a byl usmrcen

Místa nálezů leží u obce Neuzelle v okrese Oder-Spree, který spadá do zasažené oblasti vytyčené po objevení prvního kadaveru divočáka pozitivně testovaného na AMP. Čeká se na výsledky vyšetření druhých vzorků, které provádí Institut Friedricha Loefflera. Pokud toto pracoviště potvrdí rezultát státní laboratoře, zvýší se počet případů výskytu AMP u divočáků na šest (první divočák s pozitivním výsledkem testu na AMP byl nalezen minulý týden v sousedním okrese Spree-Neiße).

O víkendu byl kolem jádrové zóny postaven elektrický ohradník a v navazující oblasti byla vyhlášena přísná veterinárně-hygienická opatření. Panuje obava ze zavlečení choroby do chovů domácích prasat. Podle úřadů je v oblasti chováno na přibližně 50 farmách okolo 15 000 prasat.

Podle www.topagrar.de, 15. 9. 2020,  red.Ilustrační foto www.pixabay.com

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

dot