Německo: AMP zjištěn u divočáka v další oblasti

Německo hlásí další nález divočáka s pozitivním výsledkem testu na africký mor prasat (AMP), čímž se jejich počet zvýšil na 38 (k 29. 9. 2020). Tato zpráva není příznivá, ale ještě horší je, že poslední nakažený kus pochází z jiné oblasti než z té, kde byli dosud divočáci s AMP nalézání. Místo nového výskytu leží 70 km na sever.

Oním nakaženým divočákem je lončák ulovený u obce Bleyen v okrese Märkisch-Oderland. Lovec si při vyvrhování všiml podezřelých změn na jeho orgánech a ohlásil to veterinárnímu úřadu.

Stejně jako v případě okresů Spree-Neiße a Oder-Spree, odkud pochází všech 37 ostatních nálezů, a kde byla vytyčena jádrová zóna s přísnými veterinárně-hygienickými opatřeními, jde o spolkovou zemi Braniborsko a německo-polské příhraničí, ale místo nálezu leží 70 km severním směrem od prvního ohniska.

V novém ohnisku byla okamžitě přijata přísná veterinárně-hygienická opatření.

Podle www.topagrar.de, 30. 9. 2020, red.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

dot