Německo: AMP potvrzen v další spolkové zemi

Dolní Sasko je další spolkovou zemí, kde byl prokázán africký mor prasat. Nákaza se dostala do chovu domácích prasat v okrese Emsland na severozápadě země.

Institut Friedricha Loefflera potvrdil nákazu v chovu s 280 prasnicemi a přibližně 1500 selaty. Všechna zvířata musela být utracena.
Kolem ohniska byla vymezena uzavřená zóna o poloměru tří kilometrů a monitorovací oblast o poloměru deseti kilometrů. Další vývoj je napjatě sledován, neboť v oblasti je 296 vepřínů, v nichž je chováno kolem 195 tisíc prasat.
Zatím se nevysvětlilo, jak se nákaza do chovu dostala. Kontakt s nakaženým divočákem byl však vyloučen, neboť AMP se u černé zvěře v Dolním Sasku nevyskytuje.


Podle www.jagderleben.de, 2. 7. 2022, red.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

Redakce
dot