Na Zlínsku bude kvůli AMP 31. července vyhlášen mimořádný stav

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek vyhlásí na žádost ministra zemědělství Mariana Jurečky kvůli africkému moru prasat mimořádný stav. Bude tak možné zamořené území lépe chránit. Čunek potvrdil, že k vyhlášení dojde v pondělí 31. 7. 2017.

inistr o žádosti informoval na svém twitteru. „Po dnešním jednání s odborníky jsem požádal hejtmana Zlínského kraje, aby vyhlásil mimořádný stav, abychom mohli zamořené území lépe chranit," uvedl ministr.

Podle Jurečky se zvažuje i zákaz vstupu na dotčené území. Lokalita zhruba 20 kilometrů čtverečních bude oplocena elektrickým ohradníkem. „Mimořádný stav nám umožní, abychom ohradník mohli instalovat, abychom potom v součinnosti se záchranným systémem, případně s policií nebo armádou je mohli kontrolovat. Proto to potřebujeme," řekl ministr.

Hejtman Čunek jednal o vyhlášení mimořádného stavu v Praze. Hejtman ze zákona může vyhlásit na území celého kraje nebo jeho části stav nebezpečí a to maximálně na 30 dní. S případným prodloužením by už musela souhlasit i vláda.

Momentálně o věci jednám se zástupci ministerstva zemědělství, veterináři a dalšími lidmi v Praze. Potřebuji znát veškeré podrobnosti," řekl Čunek.

Kraj zastoupí při vyhlášení vládu

 

V podobných případech, kdy nejde o ohrožení života ani zdraví lidí, by však podle něj měla o vyhlášení mimořádného stavu rozhodovat vláda, nikoli kraj. „Vláda ale údajně zasedá až 21. srpna. Když se neumí sejít kvůli tak vážné věci, tak to uděláme my," řekl ČTK Čunek.

Státní veterinární správa eviduje k dnešku 113 nalezených uhynulých divokých prasat. Testy zatím prokázaly virus u 67 kusů. „Všechny potvrzené případy se nacházejí na území katastrů, kde již přítomnost nákazy byla dříve potvrzena. Dosud se AMP neprokázal u 36 testovaných případů. Na výsledky vyšetření čeká v současné době deset vzorků," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Vyjádření ministra zemědělství Mariana Jurečky k aktuálním opatřením
proti africkému moru prasat na Zlínsku

 

"Požádal hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka, aby v rámci krizového řízení vyhlásil mimořádný stav, a to především proto, aby se zvířata z dotčené lokality na Zlínsku nepřesunula, respektive abychom je v této lokalitě udrželi. Jde o zhruba 20 kilometrů čtverečních, které jsme se rozhodli oplotit elektrickým ohradníkem. Území by tak v prvním pásmu mělo být velice dobře chráněno pachovými ohradníky, za nimiž by měly být ohradníky elektrické," uvedl Marian Jurečka. "Mimořádný stav je nutný proto, abychom mohli takovéto opatření udělat a ohradníky instalovat, následně je mohli střežit a kontrolovat, že nejsou poškozovány," doplnil ministrzemědělství. MZe zároveň zvažuje, že požádá Zlínský kraj o vyhlášení zákazu vstupu osob, které k tomu nebudou oprávněny třeba kvůli zemědělské činnosti nebo lovu. Se Státní veterinární správou, odbornou mysliveckou veřejností, agrární veřejností i s úředníky Zlínského kraje se podle MZe všechny tyto možnosti připravuji.  

MZe také zvažuje, že by v rámci mimořádného stavu spolupracovalo případně s policií a armádou. Marian Jurečka také informoval pana premiéra Bohuslava Sobotku, ministra vnitra Milana Chovance a ministra obrany Martina Stropnického, že asi bude potřebovat součinnost těchto dvou resortů.

 

Reportáž z pořadu Události ČT můžete zhlédnout zde.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Podle ČT (28.7.2017)
dot