Informační kampaň SVS zaměřená na řidiče

Státní veterinární správa (SVS) spustila 7. března 2018 informační kampaň cílenou především na dálkové řidiče. Jejím úkolem je snížit riziko šíření afrického moru prasat (AMP).

Veterinární inspektoři po celé České republice především v blízkosti hlavních silničních tahů postupně rozlepí 750 infomačních plakátů (viz obrázek) se sdělením v šesti jazycích. Plakáty informují o rizicích šíření této nákazy potravinami za přispění člověka. Náklady na výrobu a distribuci informačních letáků se pohybují v desítkách tisíc korun.

Přirozené šíření AMP představuje v současnosti menší riziko, než zavlečení nákazy do jiného regionu nebo země člověkem.

Proto jsme se rozhodli informovat o možnosti přenosu nákazy tepelně nezpracovanými masnými výrobky. Cílem kampaně je, aby řidiči nevyhazovali potenciálně kontaminované odpadky u silnic," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád a dodal: „Inspirovali jsme se v Německu, kde byl zveřejněn podobný leták. Všichni zainteresovaní vědí, že v současnosti rozvlečení nákazy člověkem představuje největší riziko."

Nové informační letáky se zaměřují na dálkové řidiče, kteří mohou například svými svačinami roznést nákazu do dalších regionů ČR nebo i do ostatních států. Proto budou plakáty vylepeny především na dálničních odpočívadlech a čerpacích stanicích hlavních silničních tahů. Objeví se také v blízkosti velkých skladů potravin živočišného původu a v místech, kde se nakládají zvířata pro export. „Právě tímto popsaným způsobem se nákaza velmi pravděpodobně dostala také k nám, kdy musela překonat cca 400 km z východního Polska či ještě větší vzdálenost z dalších východoevropských zemí. Je nemyslitelné, že by takovou vzdálenost překonala prasata divoká přirozenou migrací a provedená vyšetření prasat divokých v sousedních zemích tento přenos vylučují," uvedl Semerád.

Výskyt AMP byl v ČR poprvé potvrzen na konci června roku 2017 u dvou kusů uhynulých divočáků nalezených v katastrálním území Příluky u Zlína. K 7. březnu 2018 byl virus AMP potvrzen u 219 uhynulých či ulovených prasat. Zamořená oblast zahrnovala od loňského 3. července celý okres Zlín. Letos se zmenšila na přibližně 40 %, ale následně byla mírně rozšířena, neboť se našlo několik pozitivních prasat divokých poblíž hranice zmenšené zamořené oblasti.

Letak-AMP-2018

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Podle TZ SVS (7. 3. 2018), redakce
dot