Do konce srpna bude v ohnisku nákazy instalováno osm odchytových klecí
Celkem osm odchytových klecí bude umíštěno v ohnisku nákazy afrického moru prasat v části okresu Zlín. V ohnisku nákazy již fungují čtyři odchytové klece, a to v honitbách mysliveckých spolků ze Hvozdné, Zlína-Vršavy, Ostraty a Lukova. Další čtyři klece dostanou myslivci do konce měsíce.
„Prase se dostane do klece a postupuje směrem k západce, kde je kukuřice. A když má před sebou při kukuřici překážku, kterou je dřívko a pod ním závlačka, chce ho ryjem odhodit. Tím spustí celý mechanismus uzavření obou stran klece," přiblížil princip odchytu výrobce klecí Luboš Hájek. Divočáka pak budou moci myslivci v kleci zastřelit. Klec má rozměry dva krát tři metry, vysoká je 1,6 metru. „Je to proto, aby prase necítilo stísněnost prostoru," podotkl pro novinky.cz Hájek.
Odchytové klece myslivcům zaplatí Zlínský kraj, jedna vyjde na čtyřicet tisíc korun. Dalších osm tisíc uhradí kraj za fotopasti umístěné do klecí. „Fotopast by v kleci měla být. Každé ráno odešle mysliveckému hospodáři fotografiia ten uvidí, jestli jsou v kleci prasata chycená," řekl Hájek. Myslivcům doporučuje přilákat do klecí divočáky nejen na kukuřici, ale například také na granule pro psy.
Klece myslivci umístí na okrajích polí, případně v lese. Do okolí budou předkládat krmiva, aby divočáky na místo přilákali.
Klece nejsou jedinou novinkou v boji proti šíření afrického moru prasat. Od pondělí 21. 8. se zapojila do likvidace afrického moru prasat dvojice armádních veterinářů spolu s dalšími dvěma civilními kolegy z Vojenského veterinárního ústavu v Hlučíně. Skupina bude ve Veterinárním asanačním ústavu v Mankovicích na Novojičínsku provádět pitvy a laboratorní testy vzorků odebraných z ulovených a nalezených uhynulých prasat.
Za každého divočáka odchyceného do klece dostanou myslivci 4000 korun. Zástřelné za ulovený kus mimo ohnisko nákazy, kde se střílet nesmí, činí na Zlínsku 3000 korun. Další peníze dostávají myslivci ze zamořené oblasti za odevzdané divočáky, kteří skončí v kafilerii. Za sele je to 1000, za lončáka 2000 a za dospělého divočáka 3200 korun. V ohnisku je nyní podle odborníků asi 200 až 250 kusů černé zvěře.
Fakta o AMP
Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.
Aktuální informace pro myslivce
Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz