Co má Covid-19 společného s africkým morem prasat?

Mezi onemocněním Covid-19 a africkým morem prasat (AMP) existuje několik nápadných podobností. Jejich přítomnost vyvolala mezi lidmi paniku, ovlivnila celosvětový trh a neexistuje proti nim vakcína. Na jejich přítomnost reagují různé země světa odlišným způsobem – některé k epidemii přistupují zodpovědně, jiné hlásí jen zlomek případů.

Novinovým titulkům již nedominuje africký mor prasat, ale jiný virus. Prvenství v on-line i tištěných zprávách převzalo onemocnění působené koronavirem 2019-nCoV, pojmenované jako „Covid-19" (coronavirus disease 2019).
Množství významných událostí muselo být kvůli virům zrušeno. China Animal Husbandry Expo v Číně, která byla přesunuta z května na září, nebo Victam 2020 odložená z května na červenec. Kvůli koronaviru byl zrušen březnový termín veletrhu IWA v Norimberku, z českých akcí se přesouvá TECHAGRO a SILVA REGINA. To jasně ukazuje dopad šíření viru, a to ještě nebyla řeč o karanténních oblastech.

Mezi AMP a Covid-19 existuje zásadní rozdíl. AMP vede k úhynu prakticky všech napadených prasat, zatímco Covid-19 ve většině případů smrtelný není. Přesto z mediálního hlediska existují mezi oběma viry pozoruhodné podobnosti.

Náhlá panika
Zdá se, že objevení viru následuje podobná cesta do mozků a myslí lidí. Po dlouhou dobu se virus na druhé straně planety nejeví jako „náš" problém. Někde daleko je to velká neznámá věc.

„Určitě to nemůže být tak špatné!"
„Nepřehánějí to trochu?"
„V naší zemi by něco takového nikdy nedosáhlo takových rozměrů!"

Poté, když onemocnění udeří blízko, lidé začnou být nervózní. To už je však pravděpodobně příliš pozdě. Velký neznámý se náhle stane nepříjemným.

„Proč jsme to neviděli dříve?"
„Chci o viru vědět všechno."
„Kde si mohu koupit vakcínu?"

Vakcína neexistuje
Následuje druhá podobnost – absence vakcíny. Důvod, proč neexistuje, se u obou virů liší. V případě afrického moru prasat je již téměř 100 let známo, že existuje smrtelný virus, ale po dlouhou dobu se o jeho přítomnost v subsaharské Africe nikdo nezajímal. Projevil se však jako časovaná bomba a když přišel, byl smrtící. V současné době na vývoji vakcíny pracuje mnoho laboratoří po celém světě. Američtí vědci z USDA-ARS nedávno informovali o pokroku, stejně jako čínští vědci z Harbinova veterinárního výzkumného institutu.
Důvod, proč nemáme vakcínu proti koronaviru, je úplně jiný – Covid-19 předtím neexistoval. Na vakcíně již také pracují po celém světě a je velmi pravděpodobné, že první komerční metody budou k dispozici poměrně brzy – je jisté, že to nebude trvat 100 let.

Hlášení ohnisek
Existuje mnoho webových stránek, které informují o vývoji viru Covid-19, o počtu infikovaných lidí, počtu lidí, kteří zemřeli, .... Jakkoli se tato čísla zdají být konkrétní, je dobré klást otázku, jak jsou tyto údaje získány. V tom lze spatřit paralelu s ohnisky afrického moru prasat.
Například – lidé mohou být nakaženi Covid-19, ale sotva si toho všimnete. Pokud to tak je, znamená to, že virus může být mnohem rozšířenější, než se ve skutečnosti uvádí, a skutečná úmrtnost může tedy být mnohem nižší.
V této souvislosti je velmi zajímavý způsob, jakým se odpovědné orgány v posledních letech chovaly při hlášení ohnisek AMP. Přesné hlášení ohnisek závisí na mnoha faktorech. Jmenujme některé z nich:

  • dostupnost testovacích souprav;
  • přítomnost nezbytné diagnostické infrastruktury, včetně laboratoří;
  • dostupnost financování pro postižené zemědělce;
  • dostupnost vzdělané pracovní síly ke zpracování všech informací;
  • znalost viru;
  • smysl pro zodpovědnost za druhé;
  • kulturní postoje s ohledem na transparentnost v případě velkých problémů;
  • korupce;
  • ochrana vývozních zájmů.

Pokud jde o AMP, některé země ohlásily více ohnisek než jiné, v různých frekvencích, v různé intenzitě a na různých úrovních. Některé nehlásily nic – nebo jen příležitostně. Stejné to může být i v případě koronaviru. Pokud tedy chceme získat spolehlivé informace, podívejme se na země, které hlásily ohniska AMP často, rychle a bez váhání.

Jaké si vzít z AMP a Covid-19 ponaučení?
Zkušenosti s viry přinesly tři základní poznatky. Za prvé, nikdy není příliš brzy začít přemýšlet o viru na druhé straně planety. Za druhé, doufejme, že miliony čerpané do farmaceutického průmyslu pomohou ke získání účinné vakcíny proti Covid-19 a že to přispěje i k vývoji vakcíny pro prasata. A v neposlední řadě, největší problém není v zemích vykazující mnoho ohnisek – ve skutečnosti jsou to země, které sdílejí nejvíce informací.
Podle pigprogress.net, 9. 3. 2020
Ilustrační fotografie Gerd Altmann, Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

dot