Česká republika je oficiálně bez AMP

Česká republika je první zemí v EU, která byla úředně prohlášena za prostou afrického moru prasat (AMP) po vypuknutí infekce v posledních letech. Vzhledem k tomu, že v ČR nebylo od dubna 2018 nalezeno žádné ohnisko nákazy, získala země podporu členských států EU, aby zrušila všechna omezení v zemi.

Prohlášení přichází méně než dva roky poté, kdy ČR ohlásila první případ AMP a následoval boj o vymýcení nemoci.

AMP lze kontrolovat a vymýtit
Návrh na zrušení všech omezení byl schválen hlasováním ve výboru Evropské komise. Vytenis Andriukaitis, komisař pro zdraví a bezpečnost potravin, uvedl: „Příklad Česka ukazuje, že při správné aplikaci nástrojů a postupů rozvinutých v EU může být nemoc kontrolována, a dokonce vymýcena. Dokazuje, že naše postupy jsou účinné a že už není důvod pro další omezení. Je to malá odměna, ale přesto si nemůžeme dovolit polevit v našem úsilí, dokud bude boj s AMP pokračovat."

Evropská komise formálně přijme rozhodnutí v příštích týdnech.


Ujistěte se, že virus AMP neunikne
Přístup v ČR se skládal z několika cílených opatření. Šlo zejména o omezení vstupu do ohniska nákazy, v kombinaci s monitorováním a okamžitým odstraněním kadáverů, a intenzivní lov divočáků v oblasti kolem ohniska. Tímto způsobem se zabrání rozšíření viru.
Podle údajů poskytnutých Světovou organizací pro zdraví zvířat (OIE) uhynulo na AMP v České republice v období od června 2017 do dubna 2018 celkem 221 divočáků. Poslední nález byl zjištěn dne 19. dubna 2018. Nedošlo k nakažení žádného prasete domácího.
Podle www.pigprogress.net, 28. 2. 2019

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

Autor: Redakce
dot