Belgie: ohnisko nákazy se rozšiřuje, potvrzeno 500+ pozitivních případů

Celkový počet prasat divokých infikovaných virem afrického moru prasat (AMP) vzrostl v jižní Belgii na 522. Ohnisko nákazy bude rozšířeno na sever. Francie pokračuje ve stavbě plotu a lovu divočáků na hranicích s Belgií.

Údaje zveřejnila Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) v úterý 19. února.


Kadávery byly nalezeny na nečekaných místech
Jeden uhynulý infikovaný kus, objevený dne 14. února, byl nalezen 6,5 km severně od dříve známých nálezů, mezi obcemi Les Fossés a Mellier. Nález bude mít za následek rozšíření ohniska nákazy (v mapě vyznačeno tmavě červenou barvou).
Podobný případ, ale stále uvnitř ohniska, se vyskytoval blízko vesnice Differt, přibližně 3 km od hranice s Lucemburskem. Místo je vzdálené více než 4 km od dřívějších objevů.
Zdá se, že virus se šíří také na jih. Mezi Gomery a Bleidem, přibližně 3,5 km od francouzské hranice, byl nalezen kadáver dne 13. února. To byl nejjižnější nález v Belgii.

mapa_upr

Francouzi ulovili 193 divočáků
Mezitím na francouzské straně hranic zastřelili lovci a příslušníci francouzské armády 193 prasat divokých v „bílé zóně" (v mapě znázorněné tmavě modře). Tato zóna byla vytvořena v polovině ledna podél hranice s Belgií, protože virus na belgické straně se přiblížil hranici s Francií. Pravidla v bílé zóně jsou jednoduchá: všechna prasata divoká musí být ulovena.
Na francouzsko-belgické hranici dokončují elektrický plot o délce 60 km, aby se Francie oddělila od Belgie (na mapě znázorněno zelenou čárou). Stavba plotu bude dále pokračovat i v sousedním okrese Meurthe-et-Moselle.

Testování ulovených divočáků
Francouzské ministerstvo zemědělství uvedlo, že celkem 4 z ulovených divočáků byli odesláni do laboratoře na testování přítomnosti viru. Všechny testy byly negativní na AMP. Podle odhadů se v uvedené bílé zóně stále vyskytuje přibližně 100 až 250 divočáků.
Podle https://www.pigprogress.net , 20. 2. 2019

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

dot