Belgie: 708 infikovaných divočáků, turisté mohou znovu do lesů

Počet prasat divokých nakažených virem afrického moru prasat (AMP) vzrostl v jižní Belgii na 708. Celkem bylo minulý týden nahlášeno 40 nových případů z lesů v jižní provincii Lucembursko. Údaje zveřejnila Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE). Většina kadáverů byla nalezena ve středu ohniska nákazy, několik v jeho severní části a dalších pět v obci Aubange, v blízkosti hranic s Francií a Lucemburskem.

Z analýzy případů je zřejmé, že v březnu je počet nalezených infikovaných těl výrazně nižší než v únoru. V únoru bylo zjištěno celkem 217 infikovaných prasat divokých, v březnu jich bylo pouze 83.

Turisté mohou znovu vstoupit do lesů

To neznamená, že je nákaza překonána. Turisté však dostali povolení od 6. dubna znovu vstupovat do infikované oblasti. Povolení platí za podmínky, že se chodci budou pohybovat pouze po cestách. Oznámil to René Collin, valonský ministr zemědělství.
Kontroverzní rozhodnutí vedlo k různým reakcím. Radost má odvětví cestovního ruchu, ale subjekty závislé na hospodaření v lesích reagovaly s menšími pochopením, protože měsíce měly kvůli AMP zakázáno vstupovat do lesa.

AMP v Polsku a Rumunsku

Polsko a Rumunsko také nadále uvádí výskyt AMP v populaci divočáků. Podle informací OIE byl virus v nedávné době potvrzen u divočáka na východě Polska. V Rumunsku je virus přítomen jak na severovýchodě, tak na jihozápadě země. Dva případy v Rumunsku jsou hlášeny i z domácích chovů, kde se jednalo o 17 a 2 zvířata.
Podle www.pigprogress.net, 26. 3. 2019

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot