AMP v Sasku pět kilometrů od hranic s ČR

O nákazové situaci s africkým morem prasat (AMP) jsme naposledy psali 7. března, tedy před dvěma měsíci. Od té doby se nákaza jak v Německu, tak v Polsku, ale i na Slovensku dál pomalu šíří v ohniscích a nakažení divočáci jsou nalézáni či loveni i v navazujících oblastech. V zasažené oblasti jižně od saského Zhořelce je evidován nález u městečka Ostritz, již pouhých přibližně pět kilometrů vzdušnou čarou od státní hranice s Českou republikou (Frýdlantský výběžek), což potvrdila Krajská veterinární správa pro Liberecký kraj.

Nákaza se šíří i v ohnisku severně od Drážďan, a to jak východním, tak západním směrem. V této oblasti však zatím stále nepřekročila dálnici A4, která funguje jako bariéra před šířením na jih k našim hranicím.
V Polsku přibývá nálezů v jihozápadním cípu země, kousek od hranic s Českem (Frýdlantský výběžek). K dalšímu přiblížení na méně než asi devět kilometrů (k 21. únoru 2022) však zatím nedošlo.
Na Slovensku se nákaza udržuje stále ve střední a východní části.
Ve Světě myslivosti č. 2/2022 jsme informovali o prvním případu AMP u černé zvěře v regionu Piemont na severozápadě Itálie. Také zde přibývá nálezů pozitivních na AMP a zasažená oblast se postupně rozšiřuje.
V souvislosti s přesuny lidí z válkou zasažené Ukrajiny na západ samozřejmě roste riziko skokového přenosu AMP v potravinách do nových oblastí.


Zpracováno podle www.sms.sachsen.de, www.wetgiv.gov.pl, www.svps.sk a www.pigprogres.net, 27. 4. 2022, red.
Mapy www.sms.sachsen.de

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

Autor: Redakce
dot