AMP se v Německu dostal do další spolkové země

První výskyt afrického moru prasat ohlásilo Bádensko-Württembersko. Nejde však o nález u prasete divokého, nýbrž v chovu domácích prasat.

Případ se stal v chovu domácích prasat v obci Forchheim v okrese Emmendingen na jihozápadě Německa u hranic s Francií. Mezi 19. až 25. květnem tam uhynulo 35 prasat chovaných pod širým nebem. Nákazu africkým morem prasat potvrdil Institut Friedricha Löfflera. Předpokládá se, že za jejím zavlečením do chovu je lidský faktor.
Zemský myslivecký svaz Bádenska-Württemberska naléhavě vyzval veřejnost k zodpovědnému přístupu v nakládání se zbytky uzenin a masných výrobků – k jejich odhazování do uzavřených popelnic, zejména na odpočívadlech veřejných komunikací, aby se zabránilo nakažení černé zvěře ve volnosti. Virus dokáže přežít více než 100 dní například v uzené šunce nebo salámu a divočák se může nakazit konzumací zbytků odhozených v přírodě.
Svaz též požádal myslivce a návštěvníky přírody o větší ostražitost. V případě nálezu padliny divočáka by se nikdo neměl kadáveru dotýkat a měl by ho nahlásit veterinární správě.


Podle www.wildundhund.de a www.jagerleben.de, 26. 5. 2022, red.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

Autor: Redakce
dot