AMP na Slovensku „poskočil“ o 45 km na západ

Dne 17. prosince 2020 potvrdila národní referenční laboratoř ve Zvolenu pozitivní výsledek vyšetření na africký mor prasat (AMP) u divočáka uloveného v okrese Veľký Krtíš. Jde o první potvrzení nákazy v dané oblasti, která byla dosud bez výskytu. Místo ulovení je vzdáleno asi 45 km vzdušnou čarou na západ od dosud nejzápadnější lokality s potvrzeným výskytem v okrese Rimavská Sobota.

Divočák (lončačka) byl uloven v honitbě Bučina Dolná Strehová asi tři kilometry od slovensko-maďarské hranice. Na maďarské straně je výskyt nákazy AMP u černé zvěře potvrzován dlouhodobě. Před ulovením nebyly u divočáka zaznamenány změny chování.
Podle www.svps.sk, 18. 12. 2020, redakce

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

dot