AMP je v Sasku, asi 50 km od českých hranic

Sasko je druhou zemí Německa, kam pronikl africký mor prasat. Spolkové ministerstvo zemědělství potvrdilo nález u divočáka uloveného v okrese Zhořelec (Görlitz) v Horní Lužici.

Divočákem, u něhož byla nákaza zjištěna, je bachyně-lončačka, která nevykazovala příznaky onemocnění. Z úlovku byly odebrány vzorky k rutinnímu vyšetření, při němž byla nákaza prokázána. Souběžně s lončačkou bylo uloveno ještě sele, u něhož byl však výsledek testu na AMP negativní.

Lončačka byla ulovena 27. října u obce Krauschwitz u hranic s Polskem. Oblast je vzdálená asi 50 km od hranic s Českou republikou (Šluknovský a Frýdlantský výběžek).

Stejně jako dříve v Braniborsku budou nyní i v Sasku přijata veškerá přísná opatření v souvislosti s bojem s AMP a zabránění jeho šíření. To zahrnuje mimo jiné stanovení zón se zvláštním režimem kolem jádrové oblasti. Primárním cílem je ochránit asi 3000 saských chovů prasat s téměř 700 000 zvířaty.

Celkový počet divočáků v Německu, u nichž byl prokázán AMP, se k 30. říjnu 2020 zvýšil na 114.

Podle www.jagderleben.de, 31. 10. 2020, a www.topagrar.de, 31. 10. 2020, red.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

dot