2 miliony poražených prasat kvůli AMP ve Vietnamu, vypuknutí nákazy potvrdila Severní Korea

Počet prasat domácích poražených ve Vietnamu kvůli africkému moru prasat (AMP) stále roste. Oficiální údaje hovoří o 2 milionech zvířat. Vypuknutí nákazy v chovu prasat domácích potvrdila i Severní Korea. Jižní Korea zpřísňuje bezpečnostní opatření.

Ve Vietnamu se virus rozšířil do 48 provincií. V zemi není povolen jakýkoliv převoz prasat z postižených provincií.

Vypuknutí AMP hlásí i další asijské země
Zvěsti o vypuknutí nákazy v Severní Koreji se objevily již před několika týdny. Oficiálně však byla epidemie potvrzena 25. května. Virus zasáhl farmu 15 km jižně od hranic s Čínou. Na farmě chovali 99 prasat, 22 uhynulo.
Severní Korea se potýká s nedostatkem potravin. Čtyři z deseti občanů trpí hladem v důsledku nejchudší sklizně za posledních deset let.
„Situace v oblasti bezpečnosti potravin a výživy v Severní Koreji je znepokojivá a vypuknutí afrického moru prasat vyvolává další tlak na dostupnost bílkovin živočišného původu," řekl Vincent Martin z Organizace OSN pro výživu a zemědělství v Číně a v Severní Koreji.
„Ovlivní to hlavně elitu, protože ne pro každého Severokorejce je maso dostupné," řekl odborník na zemědělství Kwon Tae-jin.


Jižní Korea je v pohotovosti
Potvrzení ohniska v Severní Koreji znamená, že Jižní Korea zvyšuje úroveň připravenosti. Podle tiskové agentury Reuters posílí Jižní Korea opatření v oblastech poblíž sdílených hranic, aby se zabránilo šíření viru.
Několik dalších ohnisek na jihu země ohlásila i Čína. Lze však předpokládat, že situace je zde mnohem horší, než se uvádí.
Podle pigprogress.net, 31. 5. 2019 a thepigsite.com, 31. 5. 2019

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Redakce
dot