Vývoj situace AMP v Maďarsku

Měsíc od nálezu prvního uhynulého kusu černé zvěře v Maďarsku, u něhož byla potvrzena nákaza africkým morem prasat (AMP), eviduje maďarská Národní agentura pro bezpečnost potravin (Nébih) celkem osm divočáků pozitivních na AMP. Vývoj nákazové situace vzbuzuje velké obavy na Slovensku.

První kus v Maďarsku byl nalezen 21. dubna v župě Héves severovýchodně od Budapešti. Z této oblasti pochází dalších pět nálezů z období do 23. května.

Dne 16. května byl nalezen uhynulý divočák pozitivní na AMP u obce Tiszakerecseny na východě Maďarska těsně u hranic s Ukrajinou (župa Szabolcs-Szatmár). O týden později přibyl v této oblasti další nález (mapa 1).

Velké obavy z rozšíření AMP panují na Slovensku, neboť ohniska AMP v Maďarsku leží poměrně blízko slovensko-maďarské státní hranice (20–40 km). Státní veterinární a potravinářská správa Slovenské republiky vyhlásila v reakci na vývoj situace nárazníkovou zónu podél státní hranice s Maďarskem (mapa 2). V honitbách, které do ní spadají, platí následující režim:

1. Celoroční intenzivní lov černé zvěře za účelem monitoringu AMP a snižování hustoty populace prasete divokého.
2. Opatření ke snížení hustoty populace prasete divokého a dosažení normovaných kmenových stavů.
3. Sanace uhynulé černé zvěře a vedlejších živočišných produktů z ulovené zvěře.
4. Dodržování opatření při manipulaci s ulovenými divočáky, zbytky jejich těl a též s uhynulými divočáky vedoucí k zamezení šíření AMP.
5. Opatření k odebírání a předkládání vzorků na vyšetřování veškeré ulovené a nalezené uhynulé černé zvěře.
6. Monitoring černé zvěře a odběr vzorků pouze osobami proškolenými k prohlídkám zvěře po ulovení na místě nebo osobami proškolenými regionální veterinární a potravinovou správou (RVPS) pro odběr vzorků na klasický mor prasat.
7. Vedení evidence uživateli honiteb o každém uloveném či uhynulém divočákovi a rozdělení zvěřiny.
8. Možnost uvádět na trh ulovené divočáky a přemísťovat je z honitby až po obdržení negativního laboratorního výsledku vyšetření na AMP.
9. Možnost přemísťování živých odchycených divočáků mimo honitby pouze do obor v rámci nárazníkové oblasti a se souhlasem příslušně RVPS.
10. Měsíční předkládání hlášení o lovu a úhynu černé zvěře příslušnému okresnímu úřadu.

Podle portal.nebih.gov.hu a www.polovnickakomora.sk

Mapa 1

Mapa1

 

Mapa 2

Mapa2

 

 

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: redakce
dot