Virus AMP nalezen v mase dovezeném do Severního Irska

Stopy viru afrického moru prasat (AMP) byly nalezeny v mase, které bylo v červnu nezákonně dopraveno cestujícími do Severního Irska.

Celkově zabavily letištní úřady v červnu více než 300 kg nelegálně přepravovaného masa. Vzorky masa byly následně testovány. „DNA fragmenty AMP byly detekovány v klobáse z Asie," potvrdilo severoirské ministerstvo zemědělství, životního prostředí a venkova (DAERA).
DAERA uvedlo, že i když nález viru nepředstavuje významnou hrozbu pro zdraví zvířat v Severním Irsku, ani neovlivňuje statut Irska jako země bez výskytu nákazy, posiluje význam osobních kontrol dováženého masa a mléčných výrobků.
Vedoucí veterinární lékař DAERA, Dr. Robert Huey, upozornil, že je nezákonné přivážet do země určité potraviny a rostlinné produkty, aby se předešlo riziku dovozu chorob zvířat nebo rostlin. „Nejvíce ohrožen je náš zemědělsko-potravinářský průmysl a naše životní prostředí, protože jakýkoli výskyt škůdců, chorob a nepůvodních druhů může mít potenciálně zničující dopad," varuje lékař.

 

Fotografie: Předměty zabavené na letištích v Severním Irsku. Zdroj fotografie DAERA

Podle pigprogress.net, 11. 7. 2019, redakce

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot