Vědecká studie potvrdila lov a vyhledávání kadáverů jako nejúčinnější zbraně v boji s AMP

Tým vědců ze Španělska a Skotska vyvinul matematický model, který potvrdil, že nejdůležitější opatření proti africkému moru prasat (AMP) jsou intenzivní lov divočáků a rychlý sběr těl uhynulých kusů. Model dále potvrdil, že přikrmování divočáků průběh epidemie zhoršuje. Výsledky studie byly zveřejněny ve vědeckém časopise Scientific Reports.

Proti AMP neexistuje žádná léčba ani vakcína. Nepředstavuje hrozbu pro člověka, ale choroba může mít hluboký socioekonomický dopad v oblastech, kde se nákaza vyskytne.
„Africký mor prasat může rychle zdevastovat chovy prasat, v současné době se vyskytují ohniska v Číně, Polsku, Belgii a pobaltských státech. V Číně údajně vyhladil asi 40 procent prasat domácích," zdůraznil profesor Andy White ze skotské univerzity Heriot-Watt, vedoucí vědeckého týmu.

Matematický model vysvětluje, jak se nákaza šíří
„Náš matematický model lze použít k pochopení různých způsobů přenosu viru," doplnil profesor. „Na modelu jsme ukázali, že k infekci může dojít třemi způsoby. Prostřednictvím kontaktu mezi vnímavými a infikovanými divočáky, kontaktem mezi vnímavými divočáky a těly infikovaných uhynulých divočáků a prostřednictvím jedinců, kteří přežijí počáteční infekci, ale podlehnou nemoci po několika měsících."
„Náš nový model také zohlednil opatření biologické bezpečnosti, která mohou pomoci zmírnit šíření nemoci," vysvětlil White.

Lov divočáků a vyhledávání kadáverů jsou cestou k vymýcení viru
„Kombinace intenzivního lovu a odstranění infikovaných těl jsou nejúčinnější způsoby eradikace viru, aniž by došlo k likvidaci hostitelské populace divočáků."
„Je důležité jednat rychle: včasná implementace těchto opatření sníží úroveň infekce při zachování vyšší hustoty hostitelské populace. V některých případech to může zabránit tomu, aby se virus usadil v populaci prasat divokých."

Přikrmování vede k těžšímu průběhu epidemie a dlouhodobému přežívání viru v populaci
Model dále naznačuje, že kontrola AMP může být snazší v teplejším podnebí. „Vyšší teploty vedou k rychlejší degradaci infikovaných těl, což také snižuje závažnost nákazy."
Vědci na základě výpočtů varují před přikrmováním divočáků v oblastech s výskytem AMP. Podle modelu totiž přispívá k těžšímu průběhu nákazy a dlouhodobějšímu přetrvávání viru v populaci.
Podle thepigsite.com,.4. 5. 2020, redakce

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot