Americká společnost získá licenci na výrobu vakcíny proti AMP

Americké ministerstvo zemědělství (USDA) plánuje schválit licenci na výrobu vakcíny proti africkému moru prasat (AMP) americké firmě Zoetis. Zpráva přichází ve chvíli, kdy tato vysoce nakažlivá smrtící choroba ohrožuje chovy prasat v Belgii, východní Evropě a v Číně. Společnost Zoetis, která vyrábí léky a vakcíny pro zdraví zvířat, bude mít výlučná práva na výrobu nové vakcíny proti AMP založené na experimentální technologii. Technologii očkování vyvinuli vědci z Výzkumného ústavu USDA ve spolupráci s výzkumníky z univerzity v Connecticutu, přičemž registrovány byly prozatím dva patenty.

Proti africkému moru prasat v současné době neexistuje žádná komerčně licencovaná očkovací látka a ve většině států, kde epidemie propukla, byla proti rozšíření choroby přijata ochranná opatření, případně došlo k likvidaci prasat chovaných v domácích či komerčních chovech v blízkosti epicentra epidemie.
USDA zveřejnila v pondělí 15. října ve federálním registru svůj záměr poskytnout společnosti Zoetis exkluzivní licenci. Exkluzivní licence podle vyjádření USDA povede k rychlejšímu uvedení vakcíny na trh. Mluvčí společnosti Zoetis se nicméně domnívá, že ke komerční aplikaci vakcíny dojde pravděpodobně v horizontu let, spíše než měsíců. Nyní musí v první řadě dojít k dalšímu testování účinnosti a bezpečnosti, aby se zjistilo, zda tyto experimentální vakcíny mohou být skutečně schváleny pro komerční výrobu.
Zdroj: Zemědělec, Úřad AK ČR, 23. 10. 2018, redakčně zkráceno

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Redakce
dot