V oblasti s africkým morem už není potřeba udržovat elektrické ohradníky

Veterináři dnes odvolali nařízení, na jehož základě bylo nutné udržovat funkční elektrické ohradníky lemující část vysoce rizikové oblasti s výskytem afrického moru prasat na Zlínsku. Elektrické ohradníky byly loni v srpnu nainstalovány na více než deseti kilometrech. Zároveň už není třeba udržovat ani výstražné tabule, které zakazovaly vstup do lesů, na pole a polní cesty v honitbách, kde se nákaza objevila. Vyplývá to z informací, které dnes Státní veterinární správa (SVS) zveřejnila na své úřední desce.

Na dalších 38 kilometrech kolem vysoce rizikové oblasti naopak zůstávají osazené pachové ohradníky. Myslivci navíc v uplynulých dnech dokončili jejich výměnu. V terénu osadili zhruba 7400 nových pachových ohradníků, které jsou díky použité technologii šetrnější k životnímu prostředí. Staré pachové ohradníky skončí ve spalovně.
Pachové ohradníky o víkendu vyměňovali například členové Honebního společenstva Příluky – Lužkovice, práce jeho členové dokončili dnes. „Měli jsme na starost úsek dlouhý asi pět kilometrů. Pracovalo nás 12, v našem úseku bylo třeba nainstalovat asi 1000 kolíků," řekl dnes ČTK myslivecký hospodář společenstva Jaroslav Hustý. Práce se podle něj obešly bez komplikací, myslivcům přálo počasí.
Výměna pachových ohradníků přišla na zhruba 300 000 korun, kompenzaci myslivcům vyplácí ministerstvo zemědělství. V terénu by podle mluvčího SVS Petra Majera měly vydržet až do konce roku, především kvůli očekávané podzimní migraci divokých prasat. „Koncem října začíná u černé zvěře chrutí. Především samci při něm migrují na velké vzdálenosti, a vzniká tak riziko zavlečení nákazy na další území," uvedl Majer.


Podle ČTK, Viktor Chrást, 1. října
Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Redakce
dot