Uhynulý divočák byl nalezen 10 km od německo-polské hranice

Divočák, který uhynul v důsledku nákazy africkým morem prasat (AMP), byl nalezen pouhých 10 kilometrů od německo-polské hranice. Pokud se pozitivní nálezy objeví ještě blíže k Německu, budou zavedena i německá opatření proti nákaze.

Testy na AMP provedené u uhynulého divočáka byly pozitivní. Oznámilo to německé ministerstvo zemědělství. Kadáver byl nalezen v Lubušském vojvodství v Polsku, 10 km od hranic s Braniborskem a 10 km od hranic se Saskem.
Jakmile se AMP přiblíží k Německu na méně než 10 km, budou zavedena rovněž německá bezpečnostní opatření.
Podle jagderleben.de, 27. 3. 2020, redakce

Ilustrační fotografie Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot