SVS získala 20 miliónů korun na zástřelné

Dvacet miliónů získala Státní veterinární správa (SVS) pro úhradu zástřelného pro myslivce, kteří nyní na Moravě střílejí černou zvěř. Patnáct miliónů je určeno pro lovce v nárazníkových oblastech s intenzivním odlovem, dalších pět miliónů pak pro myslivce ze zamořené oblasti části okresu Zlín, uvedlo Právo.

Za jeden kus vyplatí veterináři tisícikorunu. „Tuto částku vyplácejí přímo jednotlivé krajské veterinární správy," řekl Právu mluvčí SVS Petr Majer.

V oblastech s intenzivním odlovem, tedy lokalitách mimo zamořené pásmo, kde myslivci mohou použít i jinak nepovolené způsoby lovu, již bylo od 14. července uloveno 795 kusů černé zvěře. „Nejvíce myslivci odlovili divočáků v okresech Uherské Hradiště a Kroměříž," podotkl Majer.

U všech těchto zvířat veterináři vyšetřují přítomnost afrického moru prasat. „V 793 případech skončilo vyšetření s negativním výsledkem, dva vzorky byly nevyšetřitelné," sdělil Majer.

Veterináři již dokončili kontrolu pachových ohradníků ve vysoce rizikové oblasti instalovaných přes víkend a začátkem týdne. Proškoleno bylo zároveň více než 550 lovců černé zvěře v zamořené oblasti. Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj dosud udělila souhlas s umístěním kafilerních boxů na území honitby čtyřem loveckým spolkům.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

Autor: Podle deníku Právo (28.7.2017)
dot