SVS získala 20 miliónů korun na zástřelné

Dvacet miliónů získala Státní veterinární správa (SVS) pro úhradu zástřelného pro myslivce, kteří nyní na Moravě střílejí černou zvěř. Patnáct miliónů je určeno pro lovce v nárazníkových oblastech s intenzivním odlovem, dalších pět miliónů pak pro myslivce ze zamořené oblasti části okresu Zlín, uvedlo Právo.

Za jeden kus vyplatí veterináři tisícikorunu. „Tuto částku vyplácejí přímo jednotlivé krajské veterinární správy," řekl Právu mluvčí SVS Petr Majer.

V oblastech s intenzivním odlovem, tedy lokalitách mimo zamořené pásmo, kde myslivci mohou použít i jinak nepovolené způsoby lovu, již bylo od 14. července uloveno 795 kusů černé zvěře. „Nejvíce myslivci odlovili divočáků v okresech Uherské Hradiště a Kroměříž," podotkl Majer.

U všech těchto zvířat veterináři vyšetřují přítomnost afrického moru prasat. „V 793 případech skončilo vyšetření s negativním výsledkem, dva vzorky byly nevyšetřitelné," sdělil Majer.

Veterináři již dokončili kontrolu pachových ohradníků ve vysoce rizikové oblasti instalovaných přes víkend a začátkem týdne. Proškoleno bylo zároveň více než 550 lovců černé zvěře v zamořené oblasti. Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj dosud udělila souhlas s umístěním kafilerních boxů na území honitby čtyřem loveckým spolkům.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Podle deníku Právo (28.7.2017)
dot