První výskyt afrického moru u prasat domácích na západě Polska

V západní části Polska se dosud nákaza africkým morem prasat (AMP) soustředila pouze v populacích prasat divokých. Nyní byl potvrzen první případ, kdy AMP zasáhl chov prasat domácích. Na postižené farmě se nakazilo více než 23 700 zvířat. Chov se nachází poblíž města Zielona Góra v Lubušském vojvodství.

Dne 21. března Polsko oficiálně potvrdilo první případ AMP u prasat domácích v západní části Polska. Ohnisko již bylo nahlášeno do Evropského systému hlášení chorob zvířat.

Nakaženo bylo více než 23.700 prasat
Postižený chov se nachází v západním Polsku, asi 65 km od hranic s Německem, poblíž města Zielona Góra. Africkým morem onemocnělo více než 23.700 prasat, včetně téměř 8 000 prasnic. Na nákazu uhynulo přibližně 135 prasat. Úřady nařídily okamžitou likvidaci chovu a zřídily ochranné a monitorovací zóny.
Zdroj mapy topagrar.com
Podle topagrar.com, 22. 3. 2020

 

 

 

 

 

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot