Policie se do boje s africkým morem prasat zapojí od pondělí 16. října

Skupina dvaceti policejních odstřelovačů se od pondělí 16. října zapojí do odstřelu divokých prasat v oblasti zasažené prasečím morem. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán, který zároveň požádal veřejnost o striktní dodržování zákazu vstupu do míst lovu. Nasazení policistů schválila minulý měsíc vláda.

Skupina policistů začne s lovem v pondělí večer, spolupracovat při něm bude s místními myslivci. "Policejní odstřelovače vybíráme i s ohledem na jejich případnou zkušenost s myslivostí," sdělil Bocán.

Popsal, že policisté museli při přípravách na plnění neobvyklého úkolu nejprve určit vhodné zbraně a střelivo. "V rámci testovacích zkoušek, které se uskutečnily na konci minulého týdne, byla vybrána vhodná zbraň ve výbavě Policie ČR a speciální střelivo ráže 308 Win., které pro tento účel zdarma poskytla společnost Sellier & Bellot. Celkem 2200 kusů střeliva jsme převzali toto pondělí," uvedl mluvčí.

Dnes měl velitel policejní akce úvodní poradu se zástupci ministerstva zemědělství a veterinární správy, v dalších dnech bude následovat příprava zbraní a průzkum terénu. Při lovu budou moci policisté používat například tlumiče zvuku, které lovec běžně užít nesmí. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva zemědělství může policista prase zastřelit, nesmí s ním však manipulovat. Bude si tak muset přivolat odborníka z řad myslivců nebo veterinářů.

Ministerstvo původně uvažovalo o nasazení armády, nakonec to ale z legislativních důvodů nebylo možné. Armádní veterináři v oblasti pomáhají s testováním uhynulých a zastřelených prasat.

Virus afrického moru prasat není nebezpečný pro člověka, vedle divočáků ale zabíjí i prasata domácí. Do 10. října chorobě podlehlo 112 prasat. V polovině července stát nařídil intenzivní lov divočáků na celém území ČR, v ohnisku nákazy byl jejich odlov povolen v září.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Podle ČTK (10.10.2017)
dot