Opatření kvůli moru prasat by mohla na Zlínsku skončit v únoru

Veškerá mimořádná veterinární opatření přijatá v souvislosti s výskytem afrického moru prasat by mohla na Zlínsku skončit v únoru příštího roku. Novinářům to dnes ve Zlíně řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád. V zamořené oblasti, tedy v okresu Zlín, nadále platí například zákaz konzumace masa z ulovených divočáků, povinnost udržovat pachové ohradníky nebo zákaz chovu domácích prasat v hospodářstvích, která nejsou zaregistrována podle takzvaného plemenářského zákona.

„Stále do konce roku budeme obměňovat pachové ohradníky, protože potřebujeme, aby pohyb divokých prasat, byť jsou všechna negativní, byl co nejmenší. To znamená, aby zůstávala v této oblasti. Od 1. ledna bychom umožnili individuální odlov pro vlastní spotřebu lovce v celé zamořené oblasti, to znamená, že už by nemuseli vozit prasata do asanačního podniku," uvedl Semerád.
Po ulovení divočáka však podle něj budou mít myslivci povinnost odevzdat vzorek do laboratoře, která následně zjistí, zdali není zvíře nakaženo africkým morem prasat. „V okamžiku, kdy přijde negativní výsledek, tak to budou moct používat. Do února zatím nepovolujeme chov na neregistrovaném hospodářství pro potřeby domácích porážek," řekl Semerád.
Od začátku příštího roku hodlají veterináři také sjednotit zástřelné za divoká prasata v zamořené oblasti. Nově bude 3000 korun. Dosud zde dostávají lovci za kusy do 50 kilogramů zástřelné 4000 korun, u větších divočáků 8000 korun. V únoru by mohlo být podle Semeráda zcela zrušeno i vymezení zamořené oblasti.
Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) dnes uvedl, že se podařilo nákazu afrického moru prasat v České republice zastavit. „Stálo to řádově bez lidských zdrojů 300 milionů korun. Bylo vyšetřeno 27 000 divokých prasat. Česká republika je jedinou zemí, kde se podařilo udržet případy v relativně malé oblasti," řekl ministr.
Podle ČTK, 28. 11. 2018, Zlín

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Redakce
dot