Nová lokalita výskytu AMP na severu Polska

Koncem prosince byl v Polsku potvrzen africký mor prasat (AMP) u divočáka na nové lokalitě – severně od města Górowo Iławieckie ve Varmijsko-mazurském vojvodství nedaleko hranic s Kaliningradskou oblastí, která je součástí Ruské federace.

Lokalita leží asi 170 km vzdušnou čarou od ohniska AMP na severovýchodě Polska. Za období od 1. 1. do 30. 12 2017 bylo v Polsku evidováno celkem 887 kusů černé zvěře pozitivních na AMP. Divočák z Varmijsko-mazurského vojvodství má pořadové číslo 859. Okolo místa nálezu již byla vyhlášena ochranná zóna.

Nové nálezy jsou hlášeny též z oblasti u Varšavy.

Zdroj: www.wetgiw.gov.pl

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: David Vaca
dot