Německo přehodnocuje rizikové scénáře, nebezpečí zavlečení AMP z Belgie je velké

Případy výskytu afrického moru prasat (AMP) v Belgii vedly k přehodnocení rizikových scénářů i v Německu. Nebezpečí zavlečení choroby ze sousední země je nyní hodnoceno jako vysoké.

Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) aktualizoval hodnocení rizika vniknutí nákazy AMP do Německa. Vzhledem k výskytu onemocnění v jižní Belgii se riziko šíření nákazy na německé území prostřednictvím infikovaného prasete divokého opět výrazně zvýšilo. FLI považuje riziko přenosu za „vysoké".

Institut hodnotí různé rizikové scénáře
Posouzení dalších scénářů zůstává na úrovni z července 2017. Riziko vypuknutí choroby likvidací kontaminovaného materiálu podél silnic zůstává vysoké. Za vysoce rizikové jsou považovány i nelegální dovoz a likvidace nakažených zvířat a masných výrobků.
Lov v zahraničí a dovoz trofejí z postižených oblastí považuje FLI pouze za mírně rizikové.
Podle jagderleben.de, 7. 5. 2019

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

dot