Na farmě v Bulharsku zlikvidují kvůli moru 17 000 prasat

Všech 17 000 prasat jedné farmy na severu Bulharska musí být kvůli výskytu prasečího moru utraceno. Nákaza se tam možná dostala ze sousedního Rumunska, nedaleko jehož hranic se zemědělský podnik nachází. Informoval o tom Bulharský úřad na ochranu potravin (BABCH).

Zasažená prasečí farma ve vesnici Nikolovo v Rusenské oblasti je pouhých devět kilometrů od rumunských hranic. Nachází se v už dříve stanovené rizikové zóně a rozsáhlý chov farmy veterináři pravidelně kontrolují.
Mezi preventivní opatření přijatá úřady patří vedle uzavření zasaženého zařízení také vytvoření karanténní zóny v okruhu tří kilometrů. V této oblasti mohou být zabita prasata i v domácích chovech, sdělila agentuře Reuters mluvčí BABCH.
Bulharsko letos znovu zpřísnilo preventivní opatření proti šíření afrického moru prasat, když se 30 případů tohoto infekčního onemocnění vyskytlo v několika regionech, včetně oblastí sousedících s Rumunskem.
Podle ČTK, 20. 7. 2019

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot