Myslivci chytili do klecí na Zlínsku 114 prasat, poslední v červnu

Myslivci dosud odchytili do klecí, které od loňského září postupně nainstalovali na Zlínsku kvůli africkému moru prasat, 114 divočáků. Poslední kusy, konkrétně osm selat, se jim podařilo odchytit 20. června v katastru Slušovic. Ze všech odchycených zvířat byl africký mor prasat potvrzen u čtyř. Veterináři povolili provozování 32 odchytových klecí. Stále jsou v terénu, ale někteří myslivci už je mají v neaktivním režimu, řekl dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Klece jsou rozmístěny jak v rizikové oblasti nákazy, která byla lemována elektrickými a pachovými ohradníky, tak i mimo ni. „V roce 2017 bylo do odchytových klecí odchyceno 83 kusů divokých prasat. Z toho uvnitř ohradníků šlo o 32 kusů, z nichž čtyři kusy byly pozitivní. Vně ohradníků nebyl žádný kus pozitivní. Letos bylo do odchytových klecí odchyceno 31 kusů černé zvěře, z toho pět uvnitř ohradníků, žádný kus nebyl pozitivní," uvedl Vorlíček.
Některé z klecí už však myslivci k odchytu divočáků nevyužívají, dávají přednost odstřelu černé zvěře. „Postupem času, jak se snižovaly stavy, tak se snižovaly i počty odchycených zvířat. Někde si to myslivci vyhodnotili tak, že už ty klece nejsou aktivní," řekl mluvčí.
Na začátku letošního února se zmenšilo zamořené území. Od té chvíle nemají myslivecká sdružení povinnost informovat veterináře o tom, zda jsou klece aktivní, či nikoliv. Od 1. února odlovili myslivci v zamořené oblasti 1050 kusů černé zvěře.
Mluvčí zlínského hejtmanství Adéla Kousalová dnes ČTK řekla, že Zlínský kraj financoval pořízení 31 odchytových klecí. Za jejich dodání a odvoz na místo odchytu zaplatilo hejtmanství 1,45 milionu korun. „Peníze nebyly státem proplaceny," uvedla Kousalová.
Klece podle ní kraj postupně daruje mysliveckým sdružením. „Budou nadále používány k odchytu prasat. K dnešnímu dni je 15 klecí předáno mysliveckým sdružením, další žádosti jsou postupně administrovány," doplnila mluvčí.
Poslední potvrzený případ afrického moru prasat na Zlínsku je z letošního dubna. Neobjeví-li se nový případ nákazy ani v následujících týdnech, zmírní veterináři pravděpodobně některá další mimořádná opatření, jež v souvislosti s onemocněním vydali. Týkat by se to zřejmě mělo i zákazu vstupu do lesů, na pole a polní cesty ve vysoce rizikové oblasti pro veřejnost. Zlínský kraj už na začátku října zahájil demontáž elektrických ohradníků, což mu umožnilo odvolání mimořádného veterinárního opatření, na jehož základě se dříve musel starat o jejich údržbu.
Podle ČTK, Viktor Chrást, 19. 10. 2018

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot