Ministr Toman řešil s polským ministrem zhoršující se situaci afrického moru prasat

Ministr zemědělství Miroslav Toman a jeho polský protějšek Jan Krzysztof Ardanowski při společném jednání probrali situaci kolem afrického moru prasat (AMP), který se v Polsku neustále přibližuje k českým hranicím. Nejbližší pozitivní nález divočáka byl 65 km od polsko-českých hranic. Polsko zavedlo mnohá opatření k zabránění šíření nákazy – intenzivní lov pomocí nočního vidění, termovizí i s použitím tlumičů. V České republice stále platí zákaz přikrmování nebo dovozu trofejí divočáků ze zemí s AMP.

Africký mor prasat (AMP) se mezi oběma zeměmi intenzivně řeší již několik let. Současná situace v šíření nákazy v Polsku je velmi vážná, a to zejména u divokých prasat.
„Vzhledem k výraznému postupu afrického moru prasat v okrese Wschowa na západě Polska máme obavy z opětovného zavlečení nákazy na naše území. Toto ohnisko je 120 kilometrů od hranic, ovšem nejbližší pozitivní nález u uhynulého prasete divokého byl v okrese Żagań pouhých 65 kilometrů od naší hranice," řekl ministr Toman.
Ministr Ardanowski uvedl, že v Polsku se snaží snížit populaci divokých prasat. Nově je v Polsku možné divočáky lovit také s využitím noktovizorů pro noční vidění, termovizí a s využitím tlumičů.

I v České republice stále platí preventivní opatření
ČR v souvislosti s AMP zavedla řadu opatření, která minimalizují riziko šíření nákazy. Jde například o celoroční intenzivní lov prasat divokých, zákaz jejich přikrmování, zákaz dovozu trofejí z prasat divokých ze zemí s výskytem AMP nebo zákaz používat v chovech prasat seno a slámu ze zemí s výskytem AMP.
Ministři se shodli, že AMP je třeba řešit na celoevropské úrovni a Evropská komise by na to měla vyhradit dostatek peněz. O další spolupráci spolu budou ministři jednat nejpozději koncem března v rámci zasedání zemí Visegrádské skupiny v Brně.
Podle tiskové zprávy Ministerstva zemědělství, 24. 2. 2020

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot