Jurečka: Divočáci na Zlínsku by měli být zlikvidováni do zimy

Ministerstvo zemědělství by chtělo zlikvidovat všechna divoká prasata v ohnisku nákazy africkým morem na Zlínsku do příchodu zimy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). V zimě začínají prasata migrovat, což by mohlo znamenat rozšíření nemoci. Ta sice není pro člověka nebezpečná, v případě rozšíření do chovů prasat by to ale znamenalo jejich vybíjení.

Úřad chce do dvou týdnů představit strategii, jak se potenciálně nakažených divočáků zbavit. "Je třeba říct, že prasata mají tendenci s příchodem zimy migrovat. Předtím, než k tomu dojde, chceme tuto populaci odlovit," uvedl Jurečka.

V oblasti zůstane 115 hektarů zemědělských plodin, které se podle nařízení Státní veterinární správy (SVS) nesmí do konce roku posekat. Podle Jurečky je klíčové, aby porosty kukuřice zůstaly na polích co nejdéle a prasata v nich mohla být schovaná, a neměla tak potřebu region opustit. V těchto plodinách je odlov stále zakázán.

Veterináři od pondělka povolili odstřel divočáků v ohnisku nákazy, kde to bylo dříve zakázané. Myslivci v takzvané červené zóně zatím kvůli deštivému počasí žádného divočáka neulovili, řekl dnes ČTK Petr Majer z tiskového oddělení SVS. "Nemám zprávy o tom, že už by se nějaké prase podařilo odstřelit," potvrdil předseda Okresního mysliveckého spolku ve Zlíně Zdeněk Hluštík. Členové Mysliveckého spolku Lukov-Vlčková, jehož honitba do červené zóny částečně spadá, s odlovem začnou pravděpodobně ve čtvrtek nebo v pátek, řekl předseda spolku a starosta Lukova Jiří Jangot (NK).

Za každé ulovené divoké prase v červené zóně budou myslivcům náležet 4000 korun. Odstřel divokých prasat budou zajišťovat pouze vybraní a proškolení lovci z mysliveckých sdružení a honebních společenství. V každé honitbě mohou v průběhu 24 hodin lovit pouze tři lidé, myslivečtí hospodáři musejí lov koordinovat s kolegy ze sousedních honiteb. Mezi jednotlivými lovy je třeba dodržovat minimálně jednodenní přestávku, aby se populace divočáků zklidnila.

V ohnisku nákazy budou moci myslivci střílet pouze dospělé kusy. Všichni ulovení divočáci budou vyšetřeni na africký mor prasat, poté skončí v kafilerii.

Myslivci v červené zóně mají k dispozici i osm odchytových klecí. V nejbližší době se do nich pokusí začít odchytávat divoká prasata, a snižovat tak i tímto způsobem populaci černé zvěře.

Do lesů, polí a na polní cesty v ohnisku nákazy, které lemují pachové a elektrické ohradníky, má veřejnost stále zakázaný vstup. První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Dosud veterináři nemoc prokázali téměř u stovky uhynulých divokých prasat.

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Po více než čtyřech letech byl v České republice dne 1. 12. 2022 potvrzen AMP, a to u uhynulého selete prasete divokého sraženého dopravním prostředkem. Kus byl nalezen v katastrálním území Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji v těsné blízkosti hranic s Polskem.

Okamžitě po potvrzení nebezpečné nákazy vydala SVS v souladu s legislativou ČR i EU mimořádná veterinární opatření směřující k zabránění šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména k zamezení zavlečení AMP do chovů domácích prasat. Bylo vymezeno tzv. pásmo infekce (cca 200 km2) a stanovena opatření v této oblasti.
Mezi zásadní přijatá opatření (SVS/2022/157681-L) kromě okamžitého vymezení pásma infekce na dostatečně velkém území, patří regulace lovu (včetně jeho úplného zákazu v pásmu infekce v počáteční fázi šíření AMP), zákaz krmení a omezení vnadění prasat divokých, nařízení intenzivního vyhledávání a odstraňování kadáverů prasat divokých, vybudování svozných míst a pokračující pasivní monitoring AMP na celém území ČR. Všechna nalezená uhynulá prasata divoká jsou vyšetřována na AMP a likvidována za dodržení přísných podmínek biologické bezpečnosti v asanačním podniku. Odběr vzorků se provádí v asanačním podniku.
Lov prasat divokých bude povolen po poklesu epidemické křivky, lovit ve vymezených pásmech budou moci pouze lovci proškolení SVS o zásadách biologické bezpečnosti při lovu.
Zároveň je chovatelům domácích prasat v pásmu infekce nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a jsou stanovena pravidla biologické bezpečnosti chovů, zejména zamezení kontaktu domácích prasat s prasaty divokými, používání desinfekčních prostředků na vstupech do hospodářství, hlášení úhynů a nemocných prasat s podezřením na AMP, zákaz přemísťování domácích prasat atd. V hospodářstvích s chovem prasat budou realizovány kontroly se zaměřením na dodržování zásad biologické bezpečnosti. Na celém území ČR byl vydán zákaz zkrmování kuchyňských odpadů domácím prasatům. S potvrzeným případem AMP v Libereckém kraji byla od 2. 12. 2022 zrušena oblast s intenzivním lovem prasat divokých.
Zdroj: www.svscr.cz


Více informací

Autor: Podle ČTK (13.9.2017)
dot