Jiří Milek: epidemii AMP zastaví jedině účinná vakcína

Vyvinutí účinné vakcíny a proočkování celé populace prasete divokého je podle ministra zemědělství v demisi Jiřího Milka jediný způsob, jak se může Evropa zbavit afrického moru prasat (AMP). Na nutnosti zapojení výzkumných ústavů a univerzit v celé EU se shodl s eurokomisařem pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenisem Andriukaitisem.

„K zastavení epidemie afrického moru prasat musí pomoci výzkum v této oblasti. S eurokomisařem Andriukaitisem jsme se shodli, že nalezení účinné vakcíny je jedinou možností, jak se nemoci definitivně zbavit. Chceme mít vakcínu co nejdříve, my proto v první fázi bez ohledu na další evropské země uvolníme na výzkum milion eur," řekl Jiří Milek.

Podle něj je důležité zaměřit se mimo hledání vakcíny i na další opatření, např. na efektivní metody snižování stavů černé zvěře nebo monitoring výskytu prasat divokých a lokalizace kadáverů pomocí dronů a dalších zařízení. Výzkum by se měl věnovat i sociálnímu chování tlup černé zvěře a infikovaných jedinců nebo navrhovat preventivní opatření zaměřená na minimalizaci šíření viru do chovů domácích prasat.
„Je bezpodmínečně nutné, aby byl výzkum centrálně koordinovaný Evropskou komisí. Stejně tak financování musí být z rozpočtu Unie. Africký mor prasat je totiž jednoznačně celoevropský problém a celoevropské musí být i jeho řešení," uvedl Milek.

Eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis ocenil přístup České republiky k AMP. Uvedl, že ostatním státům ji dává za příklad nejlepší praxe v boji s epidemií. S ministrem v demisi Milkem se rovněž shodl, že je nutné do budoucna omezit nelegální obchod s masem, a to především z východních států. Doporučil, aby státy sousedící s velkými ohnisky nákazy zpřísnily hraniční kontroly.
Jiří Milek se zaměřil na výzkum AMP hned od svého nástupu do úřadu. V lednu o možnostech výzkumu jednal s několika evropskými ministry zemědělství, v rámci veletrhu Internationale Grüne Woche v Berlíně poprvé i s eurokomisařem Vytenisem Andriukaitisem.

Podle tiskové zprávy Ministerstva zemědělství, 19. 3. 2018

Ilustrační foto: Jaroslav Vogeltanz

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: redakce
dot