Hejtman Čunek zakázal vstup do zamořené části Zlínska

Úplný zákaz vstupu lidí do zóny severozápadně od Zlína, která je zasažená africkým morem prasat, vyhlásil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Opatření, které má zamezit plašení a následnému rozprchnutí nakažených divočáků, začne platit bude od středy 9. 8. 2017.

Dosud nesměli lidé do lokality o asi 40 kilometrech čtverečních mezi Zlínem, Lípou, Slušovicemi a Fryštákem pouze chodit se psy. Udržet divočáky uvnitř zamořeného území mají pachové a elektrické ohradníky.

„Tam, kde dosud byly cedule zakazující vstup se psy, budou nyní cedule s úplným zákazem vstupu. Na jeho dodržování bude dohlížet policie," uvedl hejtman Jiří Čunek.

Zákaz vstupu a lovu na území infikovaném africkým morem prasat, který vstoupí v platnost ve středu 9. srpna, se týká lesů, polí, polních cest. Nevztahuje se na obydlí, příjezdové cesty a také na ZOO Lešná, která leží v nákazové zóně. Jde o oblast ohraničenou pachovými a elektrickými ohradníky mezi obcemi Lípa, Slušovice, Březová, Lukov, Fryšták a Vršava ve Zlíně. Úplný zákaz vstupu platí pro všechny osoby s výjimkou těch, kteří budou mít povolení (vlastníci pozemků, myslivci, lesní hospodáři, případně zemědělci). Zákaz vstupu bude platit do 29. srpna.

„Koncem srpna divočáci začínají migrovat do jiných oblastí za jinou potravou. My je proto potřebujeme přirozeně zadržet v území tím, že se zde bude vnadit a postupně budou odchytáváni," zdůvodnil vyhlášení zákazu vstupu a lovu Jiří Čunek. „Chceme vytvořit prostředí, aby se zvěř cítila naprosto bezpečně, nerušena člověkem. Lovit se bude moci jen ve vnější části červené zóny," pokračoval hejtman.

„Dále jsme se dohodli, že mysliveckým spolkům nakoupíme chladicí boxy. Jsou to boxy o rozměrech 1x2metry, kam se vejdou tři až čtyři divočáci. Musí se tam navíc vejít i sud na vývrhy. Toto opatření bude ale ještě prověřeno státní veterinární správou," upřesnil hejtman Čunek. Ta by mohla rozhodnout do konce tohoto týdne. Předpokládá se, že bude nakoupeno 67 chladicích boxů. Jejich hodnota je 6–7 milionů korun. „Kromě boxů nakoupíme i odchytová zařízení, která se budou umísťovat do zóny s nákazou, abychom mohli odchytat co nejvíce prasat z tohoto území," pokračoval hejtman Čunek.

Zvýšena bude i kontrola dodržování zákazu vstupu a lovu. „Za překročení zákazu jsou vysoké pokuty a v tomto případě budu kontaktovat ředitele policie, aby zajistil kontrolu dodržování zákazu vstupu do označeného území," řekl hejtman. Za porušení zákazu vstupu může být udělena pokuta až do výše 20 tisíc korun.

mapa-opatreni-amp

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Podle TZ Krajského úřadu Zlínského kraje, 8. 8. 2017
dot