EK ukončí omezení, která v ČR platí kvůli africkému moru prasat

Evropská komise (EK) v příštích týdnech rozhodne o ukončení všech omezujících opatření, která pro Českou republiku dosud platí kvůli africkému moru prasat. Komise to dnes oznámila poté, co k takovému kroku získala souhlas zástupců členských zemí EU. Podle mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petra Vorlíčka to znamená, že Česko bude moci zrušit na svém území mimořádná veterinární opatření, která platí na Zlínsku.

„Příklad Česka ukazuje, že pokud jsou správně využity nástroje a strategie vyvinuté na úrovni EU, je možné nákazu kontrolovat a dokonce vymýtit," uvedl podle tiskové zprávy komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukautis. Komisař ale zároveň upozornil, že choroba se v EU dál vyskytuje – například nyní v Belgii – a tak i přes úspěch v České republice není možné polevit v ostražitosti.
Opatření se již postupně omezují, například v minulém týdnu veterináři odvolali zákaz přemisťování prasat domácích určených pro domácí porážku do neregistrovaných chovů ve Zlínském kraji. Zákaz ale nadále platí v zamořené oblasti o rozloze 530 kilometrů čtverečních v severní části Zlínska.
Konec opatření, jako je prodej divočáků z České republiky do zahraničí nebo pečlivější kontroly, komise navrhla, neboť na českém území nebyl případ zaznamenán od dubna loňského roku.

Podle ČTK, 26. 2. 2019

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot