Dalších 19 divočáků v Polsku infikováno AMP

Všichni uhynulí divočáci nalezení o víkendu v západním Polsku jsou pozitivní na africký mor prasat (AMP). K hledání kadáverů byli přivoláni i vojáci. Dalšímu šíření nákazy má zabránit plot kolem nárazníkové zóny.

Divočák sražený autem 4. listopadu v Lebušském vojvodství (Polsko) byl infikován AMP. Stejný výsledek potvrdily testy u dalších 19 divočáků nalezených o víkendu. Počet zvířat uhynulých na AMP se tak v západním Polsku zvýšil na minimálně 20.
Německá tisková agentura oznámila, že k hledání dalších kadáverů byli přiděleni vojáci. Ti rovněž nalezli uhynulý kus, u kterého však byly výsledky negativní.
Aby se zabránilo dalšímu šíření, začalo se se stavbou plotu v okruhu 5 km kolem místa nálezu. Práce byla dokončena 18. listopadu. Uvedla to v tiskové zprávě polská veterinární správa. V plánu je stavba ještě dalšího plotu kolem nárazníkové zóny.
Šetření situace na místě nyní provádí odborníci z Friedrich-Löfflerova institutu a z Evropské komise.

Podle jagderleben.de, 19. 11. 2019

Ilustrační fotografie Pixabay

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot