Čína: Virus AMP „přeskočil“ 1400 km do Sin-ťiangu

Nové ohnisko výskytu afrického moru prasat (AMP) oznámila nejzápadnější oblast Číny - Sin-ťiang. Situace v Číně není pod kontrolou a může přinést celosvětové navýšení cen vepřového masa.

Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang je největší provincie Číny s rozlohou 1,7 milionu km2, což je oblast velikostí srovnatelná s Aljaškou nebo Francií, Německem, Španělskem a Itálií dohromady. Region má 23,6 milionu obyvatel.
Nález viru byl oznámen 4. dubna z farmy s 200 prasaty. Infikováno bylo 15 prasat domácích, která následkem nákazy uhynula. Výskyt viru v oblasti Sin-ťiang znamená, že virus překonal vzdálenost 1400 km od nejbližšího postiženého místa.
V tuto chvíli zůstávají hornatý Tibet a ostrov Hainan jedinými oblastmi Číny, které výskyt viru dosud neohlásily.

Situace v Mongolsku byla vyřešena
Nejbližší ohniska v Mongolsku se nacházejí přibližně 1300 km od Sin-ťiangu. Virus zde byl nahlášen v lednu a únoru 2019. Mongolsko informovalo Světovou organizaci pro zdraví zvířat (OIE), že v zemi již k dalším nálezům nedošlo, navíc se zde mnoho prasat domácích nechová, proto je situace s AMP považována za vyřešenou.

Nákaza v Číně není pod kontrolou
Naopak situace v Číně je mimo kontrolu a virus si vybírá oběti po celé zemi, což ovlivňuje zásobování domácího trhu vepřovým masem. Vzhledem k tomu, že Čína chová zhruba 50 % prasat na celém světě, producenti vepřového masa v Brazílii, Spojených státech i Evropě předpokládají, že podstatně nižší nabídka domácího vepřového masa v Číně nabídne příležitost pro dovoz masa ze zahraničí, ale zároveň může být příčinou celosvětového zvýšení cen vepřového masa.
Podle pigprogress.net, 5. 4. 2019

Mapa www.google.com/maps

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

SVS vydala mimořádná veterinární opatření k AMP – vymezení oblasti s intenzivním lovem prasete divokého v Libereckém a Ústeckém kraj

Státní veterinární správa (SVS) vydala opatření v souvislosti s aktuální nákazovou situací afrického moru prasat (AMP) na území Polska a Německa, kde byl 31. 10. 2020 potvrzen další výskyt této nákazy nedaleko české hranice (přibližně 65 km vzdušnou čarou).Z tohoto důvodu SVS vydala mimořádná veterinární opatření (MVO), která jsou nařízena ve vytipovaných oblastech Libereckého a Ústeckého kraje sousedících s oblastmi výskytu AMP na území Polska a Německa v tzv. „oblasti s intenzivním lovem".

Více informací

Autor: Redakce
dot