Čína: Virus AMP „přeskočil“ 1400 km do Sin-ťiangu

Nové ohnisko výskytu afrického moru prasat (AMP) oznámila nejzápadnější oblast Číny - Sin-ťiang. Situace v Číně není pod kontrolou a může přinést celosvětové navýšení cen vepřového masa.

Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang je největší provincie Číny s rozlohou 1,7 milionu km2, což je oblast velikostí srovnatelná s Aljaškou nebo Francií, Německem, Španělskem a Itálií dohromady. Region má 23,6 milionu obyvatel.
Nález viru byl oznámen 4. dubna z farmy s 200 prasaty. Infikováno bylo 15 prasat domácích, která následkem nákazy uhynula. Výskyt viru v oblasti Sin-ťiang znamená, že virus překonal vzdálenost 1400 km od nejbližšího postiženého místa.
V tuto chvíli zůstávají hornatý Tibet a ostrov Hainan jedinými oblastmi Číny, které výskyt viru dosud neohlásily.

Situace v Mongolsku byla vyřešena
Nejbližší ohniska v Mongolsku se nacházejí přibližně 1300 km od Sin-ťiangu. Virus zde byl nahlášen v lednu a únoru 2019. Mongolsko informovalo Světovou organizaci pro zdraví zvířat (OIE), že v zemi již k dalším nálezům nedošlo, navíc se zde mnoho prasat domácích nechová, proto je situace s AMP považována za vyřešenou.

Nákaza v Číně není pod kontrolou
Naopak situace v Číně je mimo kontrolu a virus si vybírá oběti po celé zemi, což ovlivňuje zásobování domácího trhu vepřovým masem. Vzhledem k tomu, že Čína chová zhruba 50 % prasat na celém světě, producenti vepřového masa v Brazílii, Spojených státech i Evropě předpokládají, že podstatně nižší nabídka domácího vepřového masa v Číně nabídne příležitost pro dovoz masa ze zahraničí, ale zároveň může být příčinou celosvětového zvýšení cen vepřového masa.
Podle pigprogress.net, 5. 4. 2019

Mapa www.google.com/maps

Fakta o AMP

Africký mor prasat (AMP) je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem je virus vyvolávající u postižených zvířat širokou škálu klinických příznaků. Pro akutní formu onemocnění je charakteristická vysoká horečka, krváceniny v játrech, slezině, na výstelce krevních cév a mízních uzlinách a také vysoký počet úhynů. Na člověka se AMP nepřenáší a nepředstavuje pro něj zdravotní nebezpečí.

Více o AMP

Aktuální informace pro myslivce

Nařízení Státní veterinární správy k zamezení šíření AMP v ČR

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy vydala v průběhu července mimořádná veterinární opatření (MVO) k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) na území České republiky pro zamořenou oblast (okres Zlín), oblast s intenzivním lovem, která se rozkládá okolo okresu Zlín a pro zbytek České republiky. Dokumenty byly průběžně aktualizovány a jejich souhrn naleznete zde.

Více informací

Autor: Redakce
dot